Kedvenc külföldi albumaink után a nemcsak a karácsonyt, hanem a 2017-es évet is levezető hazai zenei útikalauzunk következik.
Az elmúlt tizenkét hónap kiváló debütálásokban, remek kollaborációkban, még mindig megújulni képes előadókban is gazdag volt, mi pedig örömmel nyugtáztuk, hogy körbevesznek minket a nemzetközi potenciállal is bíró magyar énekesek és együttesek. Mindezt reprezentálva harminc olyan lemezt válogattunk össze nektek, amelyek eklektikus zenei körképet adnak a szerkesztőségünk tagjai által legjobbaknak tartott hazai előadókon keresztül.
A súlyos mocsárriffek hazai királya, az
Apey & the Pea
harmadik lemeze, a HEX viszi tovább a doom metalos vonalat. A számok kicsit keményebbek és húzósabbak is, és adott esetben nemcsak földbe döngölnek, de le is darálnak. Dal, ami nagyot szólt: Slaves. . . . . .
Az
Amber Smith
mindig is kitűnt a hazai zenei felhozatalból, főleg a magas színvonalon művelt dalszerzés és előadás miatt, ehhez persze hozzájárult a kúl attitűd is. A „modern” Amber-felállás új anyaga, a New az eddigi legtarkább és legjátékosabb epizód a banda életművében, nincs koncepció, nincsenek markáns csapásirányok. Helyette légies ösvények, laza rock and roll, feszes lötyögés, eklektikus fűszerezés és persze príma dalok sorakoznak a lendületes lemezen. Dal, ami nagyot szólt: Straight To Video. . . . . .
Stahl Barbara
. . . . . .
Összetéveszthetetlen blahalouisianás hangulat, kiforrott hangzás és rengeteg energia jellemzi a
Blahalouisiana
új albumát. Az Alagutak, fények, nagymamád jegenyéi angol és magyar szövegű dalokat is tartalmaz, melyeken keresztül enyhe nosztalgiával fűszerezve boncolgatja a felnőtté válás szépségeit és nehézségeit. Dal, ami nagyot szólt: Egyetlen magányom. . . . . .
A nyírségi rapper klasszikusainak gyűjteménye idén januárban jött ki Ötsörnyi címen. A több mint kétórás album remek összefoglalója Bobafett
. . . . . .
Tavaly Huszár Kristóf, azaz
Christopher Waver
a lakhatatlanná vált bolygóját építtette újra, idén pedig ezt a történetet folytatva pár ezer év távlatából ismét belevethetjük magunkat a tudományos-fantasztikus zenei világába, ahol egy tudós feláldozza magát az emberiség érdekében, akik amúgy amellett, hogy már megint hanyatlásnak indultak, még depressziósak is, mert nem hallgatnak zenét. Kristóf gyökerében fojtja el a problémát: nem engedi, hogy ne hallgassunk zenét. Dal, ami nagyot szólt: What Happened To Us. . . . . .
A nem olyan régen kétfősre zsugorodott, zseniális nevű rapcsapat, a
Sör és Fű
új mixtape-jének sikerült nagyot ütnie. A szövegek humora, lazasága és a néhol már filozofikusabb vonala becserkészi, és megragadja az ember elméjét. Külön kiemelendő az, hogy az alap és a rap tökéletesen együtt él a számokban, legyen szó vérbeli hiphopról, pszichedelikusról vagy Run The Jewels ízű elektrósabb dologról. Dal, ami nagyot szólt: Mindegy. . . . . .
Az
Óriás
húzott egy merészet a negyedik lemezére, és az eddigi grunge-os vonalt elhagyva elkezdett kísérletezni, de persze maradva a torzított gitároknál. A Minden villany ég cím ellenére elég sötét hangulatú lemezen még némi elektronika és pop is előkerül. Dal, ami nagyot szólt: Fény. . . . . .
A Middlemist Red által meghonosított neo-pszichedelikus hullám másik népszerű meglovaglója a
Deep Glaze
, amely hasonló magabiztossággal és profizmussal hozza azt a műfajra jellemző hangzást, amit 2017-ben már nemcsak a széttorzított gitár és a visszhangos ének, hanem az izgi szintiszólamok is meghatároznak. A régi-új egyensúly biztosítása érdekében pedig a zenekar analóg technikával, 16 sávos szalagos magnóval vette fel bemutatkozó anyagát, a Pressure-t. Dal, ami nagyot szólt: Constant Destruction. . . . . .
A magyar szörfpunk banda, a
Dope Calypso
negyedszerre is hozta a formáját. De talán ez az eddigi legszínesebb lemez a repertoárjában, ugyanis a 80-as évek hangzását idéző Chaka Chaka album dalait egy új tag, Tonyó bolondította meg izgalmas és még annál is izgalmasabb orgonaszólóival.Viccesek a szövegek, és pörgősek a számok – igazán lehet ropni ezekre a nótákra! Dal, ami nagyot szólt: Rowdyruff Boys. . . . . .
A naplementében deszkázgatós, sörözgetős, lazulgatós, nyugati parti garázsrock/powerpop sokáig hiánycikk volt nálunk, és a
The Somersault Boy
már második nagylemezével tölti be ezt az űrt. A banda tökéletesen hozza azt a definiálhatatlan hangulatot, amit annyira irigylünk Kalifornia népétől, ráadásul a dalszövegekben még hazai vonatkozású utalásokra (és életérzésekre) is ráismerhetünk a Come On Feel The Misery-n. Dal, ami nagyot szólt: Jazz Records. . . . . .
Az első három lemez egy kerek egységet zárt körbe, akár egy tökéletes trilógia. A Délibáb egy tiszta lap, amelyre közvetlenebb szavak vannak felírva, fesztelen hangsúlyokkal, pehelykönnyű hangszeres játékkal. Úgy szól, ahogy egy
hiperkarma
-albumnak szólnia kell. Könnyed, fülbemászó dallamok, virgonc zenebona, sűrű, de nem homlok- és gyomorrobbantó szövegekkel. Ez nem azt jelenti, hogy kevésbé lenne jelentősebb, mint elődei, csak itt most már nem a világ a tét; itt egy letépett láncú, derűs srác önfeledt gitározása és dalolászása hallható, zenekari kísérettel. Dal, ami nagyot szólt: Délibáb. . . . . .
Sok évet, sok cuccot, sok ígéretet, sok stúdiót és sok elmaradt lemezbemutatót maga mögött hagyva végre a küszöbön landolt a friss, pálinkás
Tej
. Szerencsére tartós lett. A Pénztelenség, sikertelenség, csillogáson így egyben, új felfogásban hallgatva a már ismert számokat, helyeselve bólogatunk minden egyes résznél. Több hasonló, kompromisszummentes, független popprodukcióra lenne szüksége kicsiny nemzetünknek. A Tej úgy tud véresen komoly lenni, hogy közben a pajkosan mókás cukormáztól nem lesz túl édes, és a hőfok is pont kellemes, nem túl meleg. Mondhatni zsír. Dal, ami nagyot szólt: Kisebb, mint három. . . . . .
Szűcs Krisztián és Mező Misi közös projektje, a
Naza
első lemezével jelentkezett idén, amelyen hibátlanul ötvözték Szűcs szövegírási stílusát Mező populárisabb zenei érzékével. Így a Heaven Street Seven feloszlása miatt bánkódó rajongók sem maradnak Szűcs-paradoxonok nélkül, ugyanakkor a más zenei alapokra nyitott közönség is boldog lehet, hiszen az Az kell, ami nincs egy remek első lemez lett. Dal, ami nagyot szólt: Minden király. . . . . .
Norbert Kristof
lehetne az utolsó jedi, vagyis inkább a legelső a hazai folkzenészek sorában. Az Earth-projektje már második éve tart, ennek lezárásaként jelent meg a The Last Good Man On Earth VHS-en, amit ha van hozzá lejátszótok, egy videó kíséretében élvezhettek. Nemcsak kívül, de tartalmilag is a ’90-es évek hangulatát idéző albumát egy nem létező film soundtrackjének dedikálta. Év végi merengéshez éppen ideális. Dal, ami nagyot szólt: Earth. . . . . .
Ha valaha felmerült bennetek a kérdés, mit is jelent a szeretet, válaszul érdemes meghallgatni Szendrey-Nagy Olivér és Nagy Barnabás duójának, azaz a
Papaver Cousins
első lemezét, ami tizenhárom dalon keresztül vizsgálja a kérdéskört különböző aspektusokból, legyen az élő, élettelen, valós vagy nem valós személyek iránt érzett szeret vagy akár annak hiánya. A melankolikus, esős hangulatot idéző folkdalok és az energikus balladák váltogatják egymást abban a röpke órában, ahol a főszerep az őszinte érzelmeké. A páros előadásánál már csak a műfaj és az egymás iránt mutatott alázat a nagyobb – aki nem hiszi el, járjon utána az A Holy Night with Papaver Cousins kápolnában rögzített felvételeivel. Dal, ami nagyot szólt: Unborn Child. . . . . .
Az amerikai folk-country stílus itthoni képviselője a
Platon Karataev
, amelynek első nagylemeze, a For Her minden tekintetben felér az újvilági nagy testvérekkel, a hasonló stílust képviselő Mumford and Sonsszal és Bon Iverrel. Ha unjátok már a klasszikus alt-rock zenekari felállást, bendzsóval megspékelt zenére vágytok, ugyanakkor nem idegenkedtek a country zenétől, a tábortűz mellett énekelt daloktól, a For Her 2017 végén a ti albumotok lesz! Dal, ami nagyot szólt: The Season of Singing. . . . . .
Nem akármilyen év a 2017-es a
Péterfy Bori & Love Band
életében, ugyanis idén ünnepli fennállása 10. évfordulóját. A tíz dark disco számot tartalmazó legújabb albuma címével is a jubileumi alkalmat ünnepli, hiszen Bori X elnevezéssel jelent meg novemberben. A zenét most isTövisházi Ambrus zenekarvezető jegyzi, az új lemez pedig még elektronikusabbra, csillogóbbra és dögösebbre sikerült, mint elődei. A dalok szövegei Tövisházi Ambrus mellett Péterfy Bori, Hajós-Dévényi Kristóf, Tariska Szabolcs, Hujber Szabolcs és Sarkadi Balázs munkáját dicsérik, melyek a vidámtól kezdve az egészen sötét témákat is körbejárják. Dal, ami nagyot szólt: Ne keresd az igazit, az én voltam. . . . . .
2017 lett az az év, amikor a különböző zenekari szerepek és produceri munkák után önálló lemezzel lépett egy nagyot előre
Ligeti Gyuri
. A Return To Alexandria egyszerre újraindítás és terápia, őszinte megnyilvánulások hol melankolikusabb, hol lendületesebb dalok csokrába fűzve. Legyen szó instrumentális vagy vokális, folkosabb vagy rockosabb hangvételű, magyar vagy angol nyelvű szerzeményekről, mindegyik ugyanahhoz a felismeréshez vezet: nagyon kellett egy ilyen lemez Ligeti Gyuritól. Dal, ami nagyot szólt: Butterflies. . . . . .
A Gustave Tiger énekesnőjeként is ismert Szurcsik Erika
. . . . . .
Sena Dagadu
2002 óta meghatározó alakja a budapesti zenei életnek. Két szólólemez, négy Irie Maffia-album és számtalan közreműködés után idén elkészítette legújabb lemezét, a Feathers–t, amelyhez a zenei alapokat is maga írta. Míg korábban rengeteg producerrel dolgozott, a Feathersdalai a saját ötletein alapszanak, és élőben lettek rögzítve a legkevesebb utólagos editálás igénybevételével. A lemez pedig egy igazi élő hangzású anyag lett, amely Sena ghánai gyökerű zenei ízlésével tudatosan elválik a mai zenei hangzástól, mégis minden tekintetben kortárs marad. Dal, ami nagyot szólt: Play (Pa Ba Ba). . . . . .
A neosoul műfajában hódító
Window
a legfrissebb tehetségek egyike: a sok együttzenélés során összeforrt kollektívát 2016 nyarán alapították. A Duna-parti Pontoonban zajló élő jammelések eredménye egy lemeznyi kész anyag Something Beautiful néven. A korszerű, neosoul-funk-elektro alapokra épülő, néha a bass musickal is kacérkodó album az énekes Kocsis Bence (akit a Saverne-ből is lehet ismerni), Bécsy Bence (gitár) és Jancsovics Máté (dob) zenei művészete, amelynek eklektikusságát a srácokat érő különböző zenei hatásoknak tudhatjuk be, és amivel sikerült egy egységes, jellegzetes stílust kialakítaniuk a hazai zenei palettán. Az albumon a klasszikus soul és blues elemeket keverik a kortárs elektronikával, hiphoppal, egy-két dalban rockosabb lendülettel. Dal, ami nagyot szólt: Roles. . . . . .
Műfaji sokszínűség és végletes témák jellemzik az
Elefánt
eddigi legbátrabb lemezét. Van itt hiphopos nyitány, dühös punk, elektropop és lírai kezdésből káoszba forduló szám is. A zenekart egyre kevésbé izgatja, hogy megfeleljen bárminek is, pont ezért lett nagyon őszinte és gátlásoktól mentes a Minden. Dal, ami nagyot szólt: Paulina. . . . . .
Ötéves lett idén a
Fran Palermo
, amit a jungle-rockot játszó banda egy új EP-vel ünnepelt meg. A Bonerider öt dalt tartalmaz, köztük a srácok legelső magyar felvételét, amely Eisemann Mihály és Zágon István Holdvilágos éjszakán című nótájának újragondolása. A frontember, Henri Gonzoelárulta, hogy a Bonerider több érzelmet és sztorit tartalmaz, mivel rengeteg inspiráció érte őket a tavalyi évben, az albumon pedig ezúttal olyan témákat járnak körbe, mint például a felnőtté válás, a szerelem, a nyugalom, a szorongás, az alkohol és a drogok, a menekülés, az erő vagy a gyógyulás. Dal, ami nagyot szólt: Catwalk. . . . . .
Az experimentális zenét játszó
Jü
második albuma Summa címmel jelent meg idén tavasszal. A gitár, a basszus és a dob olyan tökéletes egésszé állt össze, ami magával ragadja, csavargatja, majd egyszerűen a földhöz vágja az embert. Energikus és absztrakt zene tele finomsággal, torzítással, zakatolással. Dal, ami nagyot szólt: Jimma Blue. . . . . .
A Korai Öröm mellékprojektjeként megszülető, de azóta „teljes értékű” zenekarrá fejlődő
Korai Trancemission
2013-as indulása óta idén hozta ki első, saját maga után elnevezett bemutatkozó lemezét, amelynek anyagát a koncertjeire járó igen masszív tábor már elég jól ismerhetett az elmúlt időkből. Az együttes meglehetősen egyedi módon, hangszeresen állít elő leginkább psych-trance-ként jellemezhető zenét lüktető alapokra, amik a doromb, a szinti és a gitár játékától válnak igazán pszichedelikussá, na persze igencsak más értelemben, mint az aktuálisan menő, fiatal psych-garage zenekarok. A Korai Trancemission zenéje egy varázslatos utazás, amely során a hallgató valóban elszállhat, mind a befelé figyelés végtelenjébe, mind a külső extázisba is akár – ez már persze rajtunk áll. A hatszámos album különlegessége mindezen túl még az is, hogy kizárólag vinylen jelent meg, amiért külön megemeljük képzeletbeli kalapunkat. Dal, ami nagyot szólt: Alhambra. . . . . .
A hazai indie szcéna egyik legfontosabb zenekara, az
EZ Basic
két évvel ezelőtti konceptlemeze után kicsit visszatért a korábbi formátumhoz. Rövid, lényegre törő neopszichedelikus pop-rock albumnak szánták a Sissyfuzzt – üzenjük, sikerült! Dal, ami nagyot szólt: Minxx. . . . . .
Az, hogy Zsigri Bé, azaz Slow maga mellé gyűjtötte a haverjait, Goulasch-t, Nash-t és Tinket, és kvartettként – jó néhány vendéggel kiegészülve – megjelentette az első
Slow Village
-lemezt, az az egyik legjobb dolog, ami “kettőezerkibebaszotttizenvalahányban” történt a magyar hiphopban. Dal, ami nagyot szólt: 2000tizenvalahány. . . . . .
Szabó Benedek
ék zenéje nem az a fajta muzsika, amit háttérzörejnek teszel be. Teljes odafigyelést kíván, hogy az ember beszívja magába a dalokat borító finom, kék melankóliaréteget. A Focipályákon sétálsz át éjszaka az immár hivatalosan is bandává kerekedett formáció harmadik albuma, amely az eddigieknél is személyesebb mondanivaló mellett kiforrottabb hangzásvilággal ringatja el a hallgatóit. Ha csak egy számot akarsz meghallgatni a lemezről, legyen az az Éjfél, mert minden benne van, amit a lemezről és és az elmúlásról tudni érdemes. Dal, ami nagyot szólt: Éjfél. . . . . .
Egy osztrák zenekarral, a Bird Of The Yearrel közös split LP-n érkezett meg az év egyik legkellemesebb megjelenése a
Raccoon Rally
-nek köszönhetően, amely a hálószobapop továbbra is megunhatatlan, bájos, egyszerű, de fülbemászó melódiáival operál, méghozzá kifejezetten ügyesen. Az egyszemélyes projektként létező Raccoon Rally meglepetések nélkül hozza zenéjében a melankolikus, szakítás utáni érzetű hangulatokat, amiket hiába hallottunk már rengetegszer a hasonló indie-szobapop dalok végtelenjében, valamiért még mindig élvezzük őket. Dal, ami nagyot szólt: Early Man
Független portfólió építő felület alkotóművészek és a vizuális művészetek iránt érdeklődők részére.
|
Írni, olvasni, fotózni és motorozni szeretek, számolni tudok.
|
Kedvelem a jó kérdéseket. Néha fontosabbak, mint a válaszok.
|
A magazin 2010-ben indult, fiatalokhoz szóló, független kulturális portál.
|
A stílusos élet fontosságának hirdetése.
|
Olvasni jó, a könyvet továbbadni kúl.
|
Mindegy honnan jössz, a lényeg, hogy tudd hová tartasz, és míg odaérsz, légy jobb minden nap.
|
Színész
|
Hegymászó
|
Head of Innovation
|
biztosítóalapító
|
A kisnyugdíjas ahol tud, segít.
|
Kaotikus életet élő, szentimentális motorkerékpár-őrült.
|
Ha pokolra jutsz, legmélyére térj: az már a menny. Mert minden körbe ér.
|
Tizennégyszer láttam a Keresztapa-trilógiát.
|
Stylist
|
Lakberendező
|
Vitorlázó
|
Stylist
|
Szinteld magad a világra, légy magasabb, mint az árja.
|
Az vagy, amit nézel.
|
Hegedűs Ágota
|
Grafikus, belsőépítész.
|
Creative Image Artist
|
Büntetőbíró, majd mindenféle szöveg író.
|
A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. A süti hozzájárulásokat az alábbi menüpontokban kezelheti.