Member of Group ›
Phenom TOP20: Az év nemzetközi albumai
Szombat a zene napja. Figyeljetek és hallgassatok minket.
 PHENOM
phenom.hu
A magazin 2010-ben indult, fiatalokhoz szóló, független kulturális portál.

Phenom TOP20: Az év nemzetközi albumai

 

Hamarosan átlépünk 2025-be, így eljött az idő, hogy végignézzük milyen éve volt a nemzetközi zenei piacnak.

A Spotify és a YouTube felületeinek és algoritmusainak köszönhetően a világ bármely pontjára eljuttathatóak a dalok, albumok, klipek, a kérdés inkább az, hogy ebben az óriási zajban mi hallgatók ki tudjuk-e csemegézni a nekünk tetsző tartalmakat. Az idei toplistánkon meglepően sok debütáló album szerepel, de néhány veterán kedvencünk anyaga is felkerült. Következzen a szerkesztőink által legtöbbször hallgatott lemezek 20-as listája 2024-ből.

Jack White
No Name

2024 júliusának közepén a Third Man Record nevű lemezbolt vásárlói között Londonban, Detroitban és Nashville-ben a vásárlás mellé egy fehér címkés bakelit lemezt adtak ajándékba. A lemezen az állt: No Name. White egy régimódi arc, aki elkötelezett az analóg formátumok iránt, és az előzetes bejelentés nélküli megjelenés, valamint a terjesztési módszer, párosulva a gerillakampánnyal, titokzatos és meglepetésszerű élményt adott a lemeznek, fokozva annak exkluzivitását és intrikáját. A No Name merész újrafelfedezése a korai blues és a garázsrock munkáinak; megidézi a legkiemelkedőbb White Stripes-pillanatokat. Az egész tele van erőteljes gitárriffekkel és őrületes tempóval. (Szabó Márk)

Dal, ami nagyot szólt That’s How I’m Feeling

Sprints
Letter To Self

Az idei InMusic fesztiválon is fellépő dublini garage/alt/noise rockban utazó Sprints nagyon tudja hogyan kell dinamikus hangulatot teremteni és hozzá passzoló dalszövegeket írni, mindezt pedig az énekesnő, Karla Chubb erős énekhangja teszi még energikusabbá. (José Simon)

Dal, ami nagyot szólt Heavy

Jessica Pratt
Here in the Pitch

Jessica Pratt eddigi legjobb munkája. Egy igazi gyöngyszem, a Here in the Pitch olyan érzést kelt, mintha egy elfeledett ’60-as évekbeli lemez lenne. Az album hangulata, ízlése és hangvételében is a múlt század közepére lövi be magát, bárhol akkoriban megjelenhetett volna. A ’60-as évek barokk popjának és pszichedelikus folkjának elemeit bossa nova árnyalatokkal keveri. Ez az attitűd egy eszközként szolgál az aranykor hangulatának megidézésére, miközben sikerül aktuálisnak és frissnek maradnia. (Szabó Márk)

Dal, ami nagyot szólt Life Is

Geordie Greep
The New Sound

A Black Midi feloszlása után Geordie Greep a szólóbemutatkozásában tovább tördeli a megszokott műfaji kereteket. A The New Sound tele van szerzői ambíciókkal: a dalszövegek olyan mocskokat mesélnek, amelyeket Bukowski irodalmiságával írtak meg, a dalok hol intenzívek, hol szétcsúszottak és szeszélyesek. Egy sötét világ keveredik a jazz és a pszichedelikus rock tébolyult álomvilágával. Greep itt teljesen szabadjára engedi magát, egyszerre provokatív és zsigeri. (Szabó Márk)

Dal, ami nagyot szólt Holy, Holy


Wunderhorse

Midas

A brit Wunderhorse tagjai szerint a debütáló lemezükön az élő fellépéseik energiáját és nyersességét akarták stúdiókörülmények között rögzíteni. Kijelenthetjük, hogy sikerült nekik. – a Midas egy energikus, klasszikus hangszerelésű, de mégis nagyon mai rocklemez lett. (José Simon)

Dal, ami nagyot szólt Midas

Nick Cave
Wild God

Fiai halála után Nick Cave legújabb lemezén járja körül a gyász és a megváltás témáját, a Wild God pedig azt sugallja, hogy talán elért az elfogadás szakaszába. Nemcsak saját veszteségeit dolgozza fel, hanem azt is, hogyan találta meg újra az élet szépsége iránti érzékenységét – egyfajta érzelmi metamorfózis ez. Az album egyszerre nyugtalanító és felemelő, egy grandiózus rockopera némi gospellel fűszerezve. (Szabó Márk)

Dal, ami nagyot szólt Final Rescue Attempt

Vampire Weekend
Only God Was Above Us

Ezra Koenig csapata olyan zseniálisan illesztett össze teljesen váratlan, sokszor össze nem illő hangulatokat, stílusokat, hogy én ennél ötletesebb, izgalmasabb alkotást nem hallottam idén. (Lékó Tamás)

Dal, ami nagyot szólt Capricorn

Mk.gee
Two Star & The Dream Police

Mk.gee első nagylemeze, a Two Star & the Dream Police pontosan az a fajta anyag, amiről nem tudsz leakadni, ha egyszer betalál. Tele van a ’80-as évek popjának, rockjának és R&B-jének ismerős, mégis újragondolt elemeivel, miközben egy lo-fi esztétikával fogja össze az egészet. Az albumon a szorongás, a nosztalgia meg az álmodozás keveredik. A 12 dal egyszerre felemelő és melankólikus. (Szabó Márk)

Dal, ami nagyot szólt Alesis

NewDad
Madra

Erős Pixies és Wolf Alice hatások jellemzik az ír banda debütáló albumát. Julia Dawson éteri énekhangját jól kiegészítik az elszálló gitárok és a (dream)pop-os, sötét basszus/dob ritmusok. (José Simon)

Dal, ami nagyot szólt Angel

The Last Dinner Party
Prelude to Ecstasy

A közel 150 milliós Spotify hallgatottságnál tartó Nothing Matters-el felvezetett debütáló album, simán hozta a hozzá fűzött magas elvárást és egy csomó barokk popos slágerrel ajándékozta meg a rajongókat. (Lékó Tamás)

Dal, ami nagyot szólt Nothing Matters

Clairo
Charm

Clairo harmadik stúdióalbuma kilépett a hálószoba pop világából, és egy sokkal frissebb hangzást hoz. A lemez a múló pillanatok megtartása, egy 38 perces suttogó jazzes, lágy rockos groovy melegség. Az album intim és szívhez szóló, kacér, de közben egyfajta visszafogottság jellemzi. A ’70-es évek ihlette hangzásával Clairo kutatja az érzékiséget és új fejezetet nyit a zenei pályáján. (Szabó Márk)

Dal, ami nagyot szólt Juna

Magdalena Bay
Imaginal Disk

Az alt-pop duó idei albuma a popzene teljesen új szféráiba kalauzol. (Lékó Tamás)

Dal, ami nagyot szólt Image

Jahrund
Fiction World

A német Jahrund sötét elektronikája meleg, lüktető energia, amelyet a földönkívüli űr iránti rajongás generál. Az első albumukon a két tag lelkének és elméjének legmélyéről fakadó történetek mindegyike dramaturgiájában nő, fejlődik, és komor jegyekkel, éles költészettel fűszerezve jelenik meg a hallgató előtt. (José Simon)

Dal, ami nagyot szólt Jahrund

Beth Gibbons
Lives Ourgrown

Harminc évvel a Portishead bemutatkozó lemeze után a 60 éves kor felé tartó Beth Gibbons második szólóalbumával jelentkezett idén. A hangszerelés tökéletesen illeszkedik a dalok hangulatához: egy rideg és melankolikus, kísérleti folklemez született, a női lét nehézségeiről, az öregedésről és a múlandóságról, egy még mindig öntörvényű, megalkuvást nem ismerő művésznő tolmácsolásában. (Szabó Márk)

Dal, ami nagyot szólt Floating On A Moment

Charli xcx
Brat

Charli xcx tíz éve tartja izgalomban a pop univerzumát és idén az egész világot leuraló brat-őrülettel a koronázatlan királynőjévé vált. (Lékó Tamás)

Dal, ami nagyot szólt 360

Mount Kimbie
The Sunset Violent

A londoni duó a 2010-es bemutatkozó post-dubstep lemezük után 15 évvel kidobott mindent, ami egykor meghatározta őket – kivéve, hogy a dobokat még mindig a LinnDrum szolgáltatja. Az esős Angliát a napfényes kaliforniai Yukka-völgyre cserélték, és idén kvartetté bővülve adták ki a The Sunset Violent című albumot. Ez már leginkább egy gitárvezérelt post-punk és krautrock album, amelyből úgy tűnik új identitást kovácsoltak maguknak, miközben a Mount Kimbie hangzás még mindig összetéveszthetetlenül megmaradt a zenéjükben. (Szabó Márk)

Dal, ami nagyot szólt Dumb Guitar

The Cure
Songs Of A Lost World

A Songs Of A Lost World állítólag már öt éve elkészült, de album formában csak idén vehettük kezünkbe. Megérte 16 évig várni, mert a 1989-es Desintegration kapott egy 2024-es kistestvért. Sötét, mély, érzelmes, személyes ihletésű dalszövegek, gyönyörű melankólia. Minden, amiért mindig is szerettük Robert Smith-t és zenekarát. (José Simon)

Dal, ami nagyot szólt Alone

The Smile
Cutouts

Thom Yorke és Jonny Greenwood, a két Radiohead agytröszt Tom Skinner dobossal kiegészülve két év alatt a harmadik nagylemezüket dobják ki. A Cutouts az elejétől a végéig nagyon sűrű, a három tag a zenei tudását a legmagasabb fokon űzi rajta. A dalok nem követnek szigorú dalszerkezeti megoldásokat, az album hangzása eklektikus, ötvözi a disszonanciát és sokkal inkább egy jam-sessionnek hangzik. (Szabó Márk)

Dal, ami nagyot szólt Don’t Get Me Started

Brigitte Calls Me Baby
The Future Is Our Way Out

A 2023 elején megjelentetett Impressively Average című daluk azonnal a toplisták felé repítette a chicagói bandát. Idei bemutatkozó lemezük pedig tovább folytatja a slágeres kislemezekkel megkezdett utat: zseniálisan ível át különböző zenei műfajokat és korszakokat, egyesítve az ’80-as évek beli angolszász popzene romantikáját az ezredforduló eleji indie-rock energiájával. A frontember, Wes Leavins énekhangja hol Elvist, hol pedig a Roy Orbisonba oltott Morrissey-t idézi. Az egész lemez egy slágergyűjtemény. (José Simon)

Dal, ami nagyot szólt Impressively Average

Fontaines D.C.
Romance

A Fontaines D.C. legújabb lemeze egy komoly deklaráció arról, hogyan képes ma folyamatosan megújulni egy zenekar, és az egész kortárs (rock)műfajnak irányt mutatni. Az acid rave-es külsőn túl a Romance egyik legnagyobb érdekessége, hogy folyton változik a hangulata és egyetlen dal sem hangzik ugyanúgy. A rock különböző aspektusait – a post-punktól kezdve az indie-n át a grunge-ig – könnyedén vegyítik egymással, végül az egész mégis egy koherens albumként áll össze. Nálunk az év lemeze mindenképp. (Szabó Márk)

Dal, ami nagyot szólt Starbuster

 

Csapat

 ArtHungry
arthungry.com
Független portfólió építő felület alkotóművészek és a vizuális művészetek iránt érdeklődők részére.
Kutvölgyi Pál
Blogger42
Írni, olvasni, fotózni és motorozni szeretek, számolni tudok.
 Marvin
Marvin Says
Kedvelem a jó kérdéseket. Néha fontosabbak, mint a válaszok.
 PHENOM
phenom.hu
A magazin 2010-ben indult, fiatalokhoz szóló, független kulturális portál.
Schiffer Miklós
Schiffer Style
A stílusos élet fontosságának hirdetése.
Török András
Simplicissimus
Olvasni jó, a könyvet továbbadni kúl.
Korábbi vendégíróink
Balázsi Dia & Peti 
My Little Melbourne Family
Mindegy honnan jössz, a lényeg, hogy tudd hová tartasz, és míg odaérsz, légy jobb minden nap.
 Ernyey Béla
Ernyey Béla
Színész
 Erőss Zsolt
Eross Zsolt
Hegymászó
 Fabricius Gábor
Fabricius Gabor
Head of Innovation
 Dr. Farkas András
Farkas András
biztosítóalapító
Gecser Ottó
gecserotto
A kisnyugdíjas ahol tud, segít.
Guld Péter
GuldPeter
Kaotikus életet élő, szentimentális motorkerékpár-őrült.
Hoffmann Petra
Petra
Ha pokolra jutsz, legmélyére térj: az már a menny. Mert minden körbe ér.
Kertész Bálint
Videographer @ 42BIT
Tizennégyszer láttam a Keresztapa-trilógiát.
 Lakatos Márk
Lakatos Mark
Stylist
 Lang Viktória
Lang Viktoria
Lakberendező
 Litkey Farkas
Litkey Farkas
Vitorlázó
Mei Mei
Mei Mei
Stylist
Obersovszky Gyula
Magánzó
Szinteld magad a világra, légy magasabb, mint az árja.
Trunkó Bence
Shadowriter
Az vagy, amit nézel.
Pályázott vendégíróink
Hegedűs Ágota
hegedusagota
Hegedűs Ágota
Somogyi Richard
somogyirichard
Grafikus, belsőépítész.
Tóth Olivér
totholiver
Creative Image Artist
Vécsei Rita Andrea
vecseiritaandrea
Büntetőbíró, majd mindenféle szöveg író.
 
Smile
Culture
Shop
Photo
Video
Ride
Art