A múlt évi milánói design héten láthatta a nagyérdemű először a Bang & Olufsen új, 77 colos (közel 2 méteres!) képátlóval rendelkező 4K-OLED-HDR, ősszel megjelenő „ultra-televízióját”, amely ismét bebizonyította, hogy a nagymúltú dán gyártó továbbra is rendhagyó, mégis időtlen és évtizedeken átívelően következetes formanyelven képes alkotni.
A hang több mint a fele a képélménynek. Még egy ekkora monstrumnál is. A Beovision Harmony a filmsztárok hangjait és az élénk, részletgazdag képeket egy teljes filmművészeti élményben egyesíti. Azoknál a pillanatoknál pedig, amikor zenével akarod betölteni a szobát, a Beovision Harmony szintén remekel.
A dán dizájn büszke örökségét maximálisan tiszteletben tartva, a Beovision Harmony azokhoz szól, akik úgy vélik, hogy az esztétika ugyanolyan fontos, mint a teljesítmény. E modern televízió koncepciója a század közepén épült „szórakoztató szekrényeken” alapul, amelyek használaton kívül gondosan elrejtették a korabeli tévét a kíváncsi szemek elől, hogy az teljesen beépüljön a nappali bútorzatába.
Az elülső borítók mögött egy erőteljes Bang & Olufsen hangközpont található, amely azonnal megnyeri a hallgatóját. A három-csatornás különleges hangsugárzórendszer beszéd-optimalizált középcsatornát és erős sztereó teljesítményt biztosít.
A filmek, a sportesemények és az összes „kötelező” sorozat műsorát az új, 4K OLED képernyős technológia feltűnően új szintre emeli. A Dolby Vision™ HDR technológia felülmúlhatatlan részleteket biztosít, intenzív, gazdag színekkel, hihetetlen mélységgel és tökéletes feketékkel.
Játssz le tartalmat közvetlenül a mobilodról az Apple AirPlay 2, a Bluetooth vagy a beépített Chromecast segítségével! Audió módban az olyan hasznos dolgok, mint a rádióállomások és az előadói információk elegánsan jelennek meg a képernyő azon részén, amely mindig látható.
Dán cégként tisztelegve büszke örökségünk előtt, a Beovision Harmony mögötti koncepció valójában a század közepén található „szórakoztató bútorokon” alapul. Ezek a szekrények rejtették el a televíziót és a rádiót, hogy azok így szerves részeivé váljanak a nappali bútorzatának.
A hangsugárzók tölgy furnér fedőlapjai kiemelkedő példát mutatnak a kézművességre, a sötét képernyőt bútorszerű anyagokkal és elegáns részletekkel kiegészítve. Mivel a lamellák mintája gondosan megtervezett, tömör megjelenésük ellenére, a lapocskák maximalizálják az akusztikai teljesítményt is.
A Bang & Olufsen merész design történetét a Beovision Harmony televízió remekül összefoglalja, hiszen a feltűnő, „transzformációs formán” kívül még egy fontos Bang & Olufsen értéket is hordoz: a gyönyörű hangzást.
„Rengeteget foglalkoztunk azzal a problémával, hogy mi legyen a képernyővel, amikor ki van kapcsolva.” – mondja Jakob, a Bang & Olufsen mechanikai vezetője.
„Az emberek nagy és magával ragadó képernyőkön szeretnék élvezni a filmeket, de minél nagyobb, annál kevésbé vonzó egy nagy fekete monolit a térben, amely uralja a szobát. Megpróbáltunk különböző technológiákkal, LCD képernyőkkel és még sok mással dolgozni, próbálva kitalálni, hogyan lehet ezt az ellentmondást frappánsan feloldani.”
Jakob Graabæk izgatott lett, amikor a Beovision Harmony megbízás az asztalán landolt.
„Bátor döntés volt, hogy végül a teljes transzformációt tartalmazó ötletet választottuk.”
Kétségtelenül merész, de a mechanikai megvalósítás szempontjából igen bonyolult elhatározás volt ez. „Ha egy mérnök azt mondja, hogy nem lehetséges, az egy jó módja annak, hogy felmondjanak neki” – magyarázza Graabæk szenvedélyesen.
„Az évek során volt már néhány érdekes ötletünk, előremozduló elemekkel, és ki- becsúszó mechanikával. Olyan is volt, hogy be- és elforgattuk egy készülék elő- és hátlapját”- mondja Graabæk. „Amikor azonban megjelent a Beovision Harmony project, az áttörés az volt, hogy ezeket az átalakulásokat kombináltuk, felemelve a teljes képernyőt, és elforgatva a hangsugárzók lapjait. Ez a kecses és drámai transzformáció gyönyörű, szinte „folyékony” mozgást eredményezett.”
Graabæk és csapata számára az igazi kihívás az volt, hogy a Beovision Harmony tökéletesen működő, sorozat-gyártható modelljét valósítsa meg. „Hogy a pokolba lehet ezt megoldani?” viccelődött Graabæk. Először számos probléma merült fel a stabilitással, a pontossággal és a hangszórók, illetve a képernyő mozgásának szinkronizálásával. A legnagyobb kihívás az volt, hogy biztosítsák, hogy a hangsugárzók mindig szinkronban mozogjanak egymással.
Az alapkoncepció azonban kiváló volt, és ez számított igazán Graabæk számára. Ő és csapata szorosan együttműködött a Bang & Olufsen tapasztalt dizájnerével, Torsten Valeur-ral, hogy végül elérjék a Beovision Harmony által megtestesített drámai és zökkenőmentes transzformációt.
„Tudtuk, hogy ennek a komplex mozgásnak a megtervezése azért olyan nehéz, mert a hangsugárzók teljes elfordulását akarjuk elöl, úgy, hogy ezalatt az összes mechanika rejtve maradjon, miközben a teljes transzformáció a felhasználó szeme előtt zajlik – de van egy óriási képernyő, amely felfelé és lefelé mozog, amely megnehezít mindenfajta összeköttetést a képernyő és a hangsugárzók között.”
A csapatnak meg kellett állapítania, hogyan lehet a Beovision Harmony összetett és feltűnő átalakulását logikusnak, egyszerűnek és erősnek építeni – ahhoz, hogy természetesnek és könnyűnek tűnjön. Sok próbálkozás után, a képernyő felemelésének segítségével, és ezt a mozgást felhasználva a hangszórók elforgatására (csak egy speciális kar és gondosan kiválasztott geometria volt szükséges még) létrejött a kívánt „folyékony hatású” mozgás! (Ezt a találmányt szabadalomként azóta be is jegyeztette a cég.)
„Sokkal bonyolultabb megoldást is választhattunk volna, de az alapötletnek szuper egyszerűnek kellett lennie”, említi Graabæk. „Tudtuk, hogy minél egyszerűbb megoldást találunk, annál jobban fog működni.”
„A legtöbb gyártó cég arra fókuszál, hogy a TV-képernyőik keskenyek legyenek. De ha nagyon keskeny televíziót készítünk, kevés hely marad a minőségi mozgató motorok és egyéb különleges konstrukciók számára.”
mondja Søren Viinberg, a Bang & Olufsen elektroakusztikai technológiai szakembere, aki szerint ezért is más a Bang & Olufsen elképzelése a többi gyártó koncepciójához képest. Viinberg számos Bang & Olufsen televízió hangzásán dolgozott már, és nem számít, hogy milyen radikális a design (a „bátran átalakuló” Beovision Harmony televízió, talán éppen ezért példaértékű) Viinberg számára mindig a hallgató és az általa tapasztalt minőség a lényeg. Amikor Viinberg azt mondja, hogy nincs elég hely egyes elemeknek „mozogni”, arra gondol, hogy mivel az alkatrészek méretének csökkentése érdekében a készülékek egyre kisebbek és vékonyabbak, mindez egyértelműen a minőség rovására megy.
„A legtöbb televízió hangzását a beszédhez tervezik” – folytatja Viinberg. „Mégis sok ember panaszkodik, hogy amikor filmet néz, nehéz pontosan követni a párbeszédeket. Ha elemezzük, hogy ez miért van, rájöhetünk, hogy gyakran hiányoznak a tisztességes hangszóró driverek az ilyen rendszerekből. A hangzás (szó szerint) nem áll a döntéshozók fókuszában és elveszik a szobában… Mi arra fókuszálunk, hogy a hangot is a néző és a hallgató helyére vetítsük.”
„Olyan erős hangzással rendelkező TV-t akartunk készíteni, amely mindent képes kezelni, a halk suttogástól egy robosztus robbanásig bezárólag.”
Viinberg számára – aki egy zenekarban gitározva kezdett először érdeklődni a hangzás professzionális megtervezéséről, zenei felvételi stúdiók építéséről és az élő koncertekről – munkája nagy része a teljes audiovizuális élmény megalkotásáról szól, ahelyett, hogy egyszerűen beállítaná a minimálisan szükséges hangminőséget.
„Természetesen mi is fontosnak tartjuk a filmes párbeszédek hangzását. De a legtöbb filmben előforduló hanghatások és robbanások is lenyűgözőek kell, hogy legyenek.”
Valójában a Beovision Harmony televízió, feltűnő kialakításán túl, évtizednyi kutatást, gondolkodást és gondoskodást is tartalmaz a hangról és a hangzásról. Ezt a tudást kiegészíti az is, hogy az emberek hogyan kívánják használni és beállítani a televízióikat. A Beovision Harmony hangja nem csak elég erős és pontos ahhoz, hogy részletgazdag zenehallgatási élményt nyújtson, hanem a beépített surround sound processzora miatt, egy professzionális házimozi rendszer központi elemeként is remekül megállja a helyét.
Független portfólió építő felület alkotóművészek és a vizuális művészetek iránt érdeklődők részére.
|
Írni, olvasni, fotózni és motorozni szeretek, számolni tudok.
|
Kedvelem a jó kérdéseket. Néha fontosabbak, mint a válaszok.
|
A magazin 2010-ben indult, fiatalokhoz szóló, független kulturális portál.
|
A stílusos élet fontosságának hirdetése.
|
Olvasni jó, a könyvet továbbadni kúl.
|
Mindegy honnan jössz, a lényeg, hogy tudd hová tartasz, és míg odaérsz, légy jobb minden nap.
|
Színész
|
Hegymászó
|
Head of Innovation
|
biztosítóalapító
|
A kisnyugdíjas ahol tud, segít.
|
Kaotikus életet élő, szentimentális motorkerékpár-őrült.
|
Ha pokolra jutsz, legmélyére térj: az már a menny. Mert minden körbe ér.
|
Tizennégyszer láttam a Keresztapa-trilógiát.
|
Stylist
|
Lakberendező
|
Vitorlázó
|
Stylist
|
Szinteld magad a világra, légy magasabb, mint az árja.
|
Az vagy, amit nézel.
|
Hegedűs Ágota
|
Grafikus, belsőépítész.
|
Creative Image Artist
|
Büntetőbíró, majd mindenféle szöveg író.
|
A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. A süti hozzájárulásokat az alábbi menüpontokban kezelheti.