Kmetyó Annamária, művésznevén Spicy Princess tervezőgrafikusként kezdte egyetemi tanulmányait.
Majd a főként digitális munkafolyamatok közben érezte, hogy kell valami kézzel fogható; anyagokra van szüksége ahhoz, hogy gazdag vizuális világa igazán életre tudjon kelni. Ez viszont csak a kezdete volt annak az összetett és izgalmas alkotói rendszernek, amiben Annamária alkot. Ismerjétek meg ti is Spicy Princess világát!
„Textil az bármi lehet” – ezt mondta nekem Annamária mikor beszélgettünk.
Egy ilyen alkotói hozzáállás már alapból izgalmas. Spicy Princess munkáit nézve pedig rögtön beindul a fantáziánk, hogy mint textil, miket látunk, és azok mit is üzennek. Márpedig az ő munkáinak mindig van üzenete, a technológiai háttértől egészen a lélektani tartalomig. Tervezőgrafikus múltját nem eldobva, hanem abszolút előnyére kovácsolva éli ki, ha matéria kerül kezei közé.
Az eredmény pedig egy részletekben gazdag, soha nem unalmas munka, ami bármikor megállná a helyét akár egy galériában is, legyen szó akár egy rajzosabb grafikus, vagy egy klasszikusabb textiles munkáról. De interdiszciplináris művészként Spicy Princess nagyon profin válogatja meg eszköztárát, és talán amitől ennyire termékeny és működik minden projektje az az, hogy nem szeretné beskatulyázni magát. Akkor érzi sikeresnek magát, ha őszinte amit csinál.
Kezdetek
„Tervezőgrafikát tanultam Sopronban, ott vettek fel a BA képzésre, amit végül be is fejeztem. Maga a tervezőgrafika, mint szakterület nagyon hasznos volt számomra, de hiányzott az, hogy anyagokkal és matériával foglalkozzak, akkor jött az indíttatás, hogy a METU-ra jelentkezzek Divat és textiltervezés MA-ra.”
Alkotás
„Az alkotásról, ami eszembe jut az az, hogy mitől lesz egy alkotói folyamat sikeres vagy, ha esetleg sikertelen akkor abból hogyan tudok tanulni. Úgy érzem, hogy sikerült kiépítenem egy olyan rendszert, amiben a környezetemből és a különböző társadalmi problémákból tudok inspirálódádni és kérdéseket felvetni. Számomra fontos, hogy az alkotói folyamatomban legyenek komolyabb témák is a designnal összekapcsolva.”
Motiváció
„Szerintem akkor tud a motiváció a legjobban működni, ha nem vagyunk túlságosan szigorúak magunkhoz. Mostanában kezdtem el magamnak azt megengedni, hogyha nincs elég motivációm, akkor sem kell magamat ostorozni, a lényeg, hogy valamit csináljak. Ettől tud természetes lenni a munka, ha nem görcsös.”
Kollaboráció
„A fő kollaborációm a párommal történik, vele élek a Griff művészeti központban. Dennis audiovizuális művész. Nagyon jó egy olyan emberrel kollaborálni, aki nagyon közel áll hozzám, de el is tud távolodni és őszintén meg tudja fogalmazni, hogy milyen a munkám. De az iskolában is vannak olyan projektek mikor csapatban kell dolgozni.”
Technikák, eszközök
„A tervezőgrafika szakon hiányzott a digitális eszköztárból a matéria. Viszont itt textilen megvan az a balansz, hogy milyen egyéb technológiákat használok. A Textil szakon megtanultam, hogy hogyan tudok jó grafikus lenni és hogy mi az, ami nekem jól áll. Számítógépes programokkal természetesen még most is rengeteget dolgozom, ezek mellett pedig olyan analóg eszközökkel, mint a szövőszék, kötőgép, hőprés, de szóba jöhet akár hangfelvevő, vagy különböző számrendszerek is. Ezek tényleg más tudományokból vagy szakterületekből átvett eszközök és a beépítésük a textilbe mind nagyon izgalmas. A textil az bármi lehet, ez ilyen kulcs mondat.”
Model: Városi Rebeka Fotó: Dennis Michael Khieffer Beviz
Inspiráció
„Akkor vagyok a leginspiráltabb, amikor kevés alapanyag és pénz áll rendelkezésemre ahhoz, hogy elkészítsek egy projektet, mert olyankor mindig sokkal kreatívabb leszek, mert ott van a késztetés, hogy valamit akarok alkotni, de miből, és akkor nyúlok az alternatív anyagokhoz.”
Siker
„Jelenleg úgy érzem, hogy két fajta siker van, van egy érzelmi siker, viszont van az anyagi része is az. Igazán akkor vagyok boldog, ha az érzelmi siker megvan és erősebb, de persze tudatosan kell hozzáállni ahhoz, hogy meg kell vennem az alapanyagokat és fent kell tartanom magamat. Ez eleve nehéz a művészetben, hogy alkalmazott vagy képzőművész vagy-e, én ezt soha nem is akarom eldönteni. Akkor érzem sikeresnek magam, ha őszinte az, amit csinálok.”
Alkotás és zene
„Szeretem a munkámnak a hangját és meditálni rá. De ha alkotásról és zenélésről van szó akkor pedig a párommal kollaborálok. Van olyan, hogy mikrofonnal felvesszük, ahogy a textileket mosom és ebből ő kísérleti hangokat komponál.”
Szakma
„Erről a szakmák közötti átjárhatóság jut eszembe. Sikerült megtalálnom a textilben és végül a grafikában is azt a területet, amit igazán szeretek és nem félek ezeket kombinálni. Nyitott vagyok megtalálni más szakmában is azt, ami tetszik.”
Célok és álmok
„Az álmom az, hogy az MA után már hivatalosan legyen egy olyan helyem a párommal együtt, ahol workshopokat, showroomokat tudunk csinálni. Mellette pedig szeretném folytatni a kiállításokat és megjelenéseket.”
Kérdések
Mesélnél, hogy jelenleg milyen munkán dolgozol?
Pont most kezdtem el egy új utat keresni, főleg vizualitásban, mert azt kezdtem észrevenni, hogy a stílus, amiben dolgozom komfortzóna számomra – bármennyire színes és karakteres –, viszont csak akkor tudok fejlődni, ha ebből a komfortzónából kilépek. A projekt, amivel jelenleg foglalkozom az Inwashing, és a fő motívuma a mosás, egy konceptuális textilkonstrukció és performansz, egy lélektani átmosás folyamatait mutatja be. Középpontban a paraszti kultúra párválasztási és házassági rendszerével. Egy performansz keretében kimosom a menyecske ruhámat és alsószoknyáimat, ezzel együtt megszabadulok a házasság és az elköteleződés terhétől.
A másik futó projektem egy alapanyag adatbázis, amiben összegyűjtöttem azokat a felhalmozódott alapanyagaimat, amiket lomtalanításokon, hagyatékokból, talált tárgyakból gyűjtöttem össze a munkáimhoz. Ez az adatbázis segít abban, hogy számon tudjam tartani, hogy miből mennyi plusz va , hogy mit mivel kombinálok és egy átlátható rendszer, ami segít abban, hogy tudatosan tudjak tervezni. A lehető legkisebb textil darab is a része ennek a bázisnak, mert nem szoktam semmit sem kidobni, és a projekjeim hulladéka is megy egy zsákba. Ezeket különböző technológiákkal újra összegyúrom és alternatív textileket csinálok belőle. Ezt is azért teszem, hogy ne kelljen új textileket vennem, és azért is mutat jól, mert a talált tárgyakhoz egy személy és egy történet is fűződik, és annál érdekesebb, hogy én ezt, hogy használom fel.
Ha nem a jelenlegi munkáddal, akkor mivel szeretnél inkább foglalkozni?
Ha nem a jelenlegivel – ami a textil –, akkor valamelyik másikkal foglalkoznék egy kicsit többet a sok közül amit csinálok.
Ki az a tervező vagy művész, akire felnézel?
Borbalát, azért szeretem a munkáit mert nagyon szabadon kezeli a formákat, és szintén second hand ruhákból, műanyagokból dolgozik, fenttartható technológiával. Benczúr Emesét, mert egyszerű eszköztárral tud kifejezni fontos és mély témákat, mindig nagyon érthető és frappáns válaszai vannak a munkáiban, és változatos alapanyagokat használ.
CV
TANULMÁNYOK
2020-2022 – Budapesst Metropolitan Egyetem – Divat és textiltervezés MA
2018-2020 – Soproni Alkalmazott művészeti intézet – Tervezőgrafika BA
2018-2019 – Forrai Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium – Divat és stílustervező szak
2017 – PRE MOME – Tervezőgrafika szak
2017-2018 – Budai rajziskola – Tervezőgrafika szak
2014-2017 – Kerényi György Művészeti iskola – Képi ábrázolás
DÍJAK, ELISMERÉSEK
2021-2022 – METU kortárs mentor
2021-2022 – METU nagykövet
2021 – OMDK – Text and Textile
KIÁLLÍTÁSOK
2022 – Kerényi György Művészeti Szakgimnázium
2022 – Nyolcésfél Galéria \ Biztonságos tér
2022 – Kulturmaszti
2022 – Goldberger Design District \ CONCEPT – BAZAAR
2021 – Kulturmaszti 2 \ Vajas kenyér \ installáció és performance
2020 – Queer Budapest \ Kerekasztal beszélgetés
2020 – Queer Budapest \ Pussy Chancel
2020 – Kulturmaszti \ Pussy Chancel
PUBLIKÁCIÓK
2022 – Teletextil Magazin – XVIII. Ősz
2022 – Teletextil Magazin – XVII. Nyár
2020 – Béton Bleu magazin
2019 – UTCA ÉS KARRIER MAGAZIN
Független portfólió építő felület alkotóművészek és a vizuális művészetek iránt érdeklődők részére.
|
Írni, olvasni, fotózni és motorozni szeretek, számolni tudok.
|
Kedvelem a jó kérdéseket. Néha fontosabbak, mint a válaszok.
|
A magazin 2010-ben indult, fiatalokhoz szóló, független kulturális portál.
|
A stílusos élet fontosságának hirdetése.
|
Olvasni jó, a könyvet továbbadni kúl.
|
Mindegy honnan jössz, a lényeg, hogy tudd hová tartasz, és míg odaérsz, légy jobb minden nap.
|
Színész
|
Hegymászó
|
Head of Innovation
|
biztosítóalapító
|
A kisnyugdíjas ahol tud, segít.
|
Kaotikus életet élő, szentimentális motorkerékpár-őrült.
|
Ha pokolra jutsz, legmélyére térj: az már a menny. Mert minden körbe ér.
|
Tizennégyszer láttam a Keresztapa-trilógiát.
|
Stylist
|
Lakberendező
|
Vitorlázó
|
Stylist
|
Szinteld magad a világra, légy magasabb, mint az árja.
|
Az vagy, amit nézel.
|
Hegedűs Ágota
|
Grafikus, belsőépítész.
|
Creative Image Artist
|
Büntetőbíró, majd mindenféle szöveg író.
|
A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. A süti hozzájárulásokat az alábbi menüpontokban kezelheti.