A 2015. szeptember 25. és október 4. között zajló Design Hét Budapest folytatva az elmúlt évek nagy sikert arató hagyományát, a design területén rendkívüli sikereket elérő Spanyolországot látja idén vendégül. A programok palettája épp oly színes, mint az Ibériai félsziget: lesznek kiállítások, előadások, beszélgetések, design túrák, de még design rövidfilmek is.
Spanyolország a századforduló óta ajándékozza meg a világot jobbnál jobb designerekkel és felejthetetlen alkotásokkal. Barcelonát százhúsz éve folyamatosan a világ legfontosabb kreatív központjai között tartjuk számon, az utóbbi évtizedekben pedig Madrid, sőt Valencia is egyre inkább felzárkózik hozzá – mi több, a spanyol design ma már nem korlátozódik az Ibériai félszigetre. Ahogyan az ország maga is egyfajta kulturális hídként értelmezhető Európa és Latin-Amerika között, designja is egyszerre praktikus és egzotikus, ötvözve magában az európai funkcionalizmust és a latin életörömöt. Az idei Design Héten e ’kreatív gyarmatosítás’ néhány elemét ismerhetjük meg.
Két nagyon különböző területen működő spanyol sztárdesigner látogat el Budapestre és tart előadást a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen. Marti Guixé művész / designer egy személyben ötvözi a spanyol designt és gasztronómiát, hiszen ő a világ egyik legismertebb food designere. A világhírű spanyol autómárka, a SEAT vezető formatervezője, Alejandro Mesonero-Romanos pedig a márka egyik legújabb tanulmányautóján keresztül kalauzolja el az érdeklődőket a technológia, a formatervezés, a kreativitás és a funkcionalitás világába.
Szintén az Iparművészeti Múzeumban tekinthető meg a Tapas spanyol gasztro-design kiállítás, mely három fő témakörön – Konyha, Asztal, Étel – keresztül, számos humoros, látványos, ötletes, és legfőképpen professzionális designtárgyon keresztül illusztrálja étel és design összefonódását. A tárlat finissage rendezvénye a Design Hét Budapest keretében zajlik.
Az idén a Hosszúlépés.Járunk? csapatával közös szervezésében megvalósuló Design Túrák között a Spanyolország Budapesten címmel sorra kerülő sétán megtudhatjuk, milyen jelentős hatással is volt a spanyol építészet és a design a magyar főváros épületeire, belső tereire.
A Design Hét Budapest több partnere is színes programokkal kapcsolódik a spanyol díszvendégséghez. A Code Showroom életében meghatározó szerepet játszó spanyol Patricia Urquiola designer tárgyaiból tekinthető meg kiállítás, míg a Bank Center Design fények tárlata a funkciót és a szabadon csapongó designt alkotásaikban sikeresen ötvöző spanyol lámpa- és formatervezők munkáiból ad különleges válogatást. Érdekes színfoltok a programban a Játékszerek Anno Különleges spanyol lemezjátékok kiállítása, illetve a Lubloy Feat. Velazquez, Lublóy Zoltán designer programja, mely arra a kérdésre keresi a választ, hogy milyen lenne ma egy spanyol barokk lakás és tárgyai. Az esték sem telhetnek el spanyol tematikájú események nélkül: az AnKert és az Edinas Paper Installations igazi pörgös szombatra invitál – a Fashion-Gourmet-Fiesta programsorban lesz workshop, divatbemutató és buli, spanyol borokkal, tapasokkal, zenével. Csendesebb esti program a Super Channel Budapest Design Film Fesztiváljának idei kiadása a Toldi Moziban, ahova a mediterrán nagyvárosok kreatív energiáit is elhozzák a szervezők, spanyol alkotók filmjein keresztül.
Független portfólió építő felület alkotóművészek és a vizuális művészetek iránt érdeklődők részére.
|
Írni, olvasni, fotózni és motorozni szeretek, számolni tudok.
|
Kedvelem a jó kérdéseket. Néha fontosabbak, mint a válaszok.
|
A magazin 2010-ben indult, fiatalokhoz szóló, független kulturális portál.
|
A stílusos élet fontosságának hirdetése.
|
Olvasni jó, a könyvet továbbadni kúl.
|