Őrült jó dolog látni, hogy évről évre mennyi újdonsággal képesek előrukkolni kedvenc gyártóink. Még nagyobb boldogság, hogy az egymás közti verseny és a felhasználók visszajelzései alapján milyen hatalmas választék és technikai csoda vár minket, ha kilátogatunk a Kölnben megrendezett Photokina expóra.
Még ugyan sok korai fázisban járó újdonságot jelentenek be, de a kiállított kütyükből a legtöbbet meg lehet tapogatni, nyalogatni, jelen van minden, mi „szem-szájnak” ingere. A következőkben néhány általam érdekelt márka és azok technikai újdonságai kerülnek górcső alá.
Idén tovább mélyült a DSLR (tükrös) és a MILC-esek (tükör nélküli, kisebb gépek) tábora közti szakadék. A gyártók egyértelművé akarják tenni, hogy a kompakt gépeké a jövő. Ráadásul a Canon felsülése (5D mk4) óta minden figyelem a Sony és a Panasonic háza felé szegeződik. Rengeteg „run and gun” videóssal találkozok, aki a Sony A7s II vagy a Panasonic GH4-es vázára esküszik. Kompakt kis gépek, piacvezető tudással és a hajdani Canon 5D mark 2 népszerűségével töretlenül a legkedveltebb vasak között voltak az elmúlt két évben.
[poll id=”4″]
A
Canon
erre csak ráerősít az EOS M széria bejelentésével. Valószínűleg már nem is akarnak (vagy nem tudnak) versenyezni a Sonyval vagy a Panasonical MILC szinten. De lássuk be, az 5D fotózásra kiváló gép, a pro videóra pedig a C300, C500 és a C700 modelleket kínálja a cég. Minek nekik MILC? Nos, ez a modell a maga 24 Megapixeles crop szenzorjával és a FullHD felbontású (max. 60fps) videóval nem nagyon rúghat labdába a konkurensek mellett. Tükör nélkül legalább az 5D tulajdonságaival felruházott gépnek lenne értelme, ez inkább a belépő kategória, az egykori 550D-t válthatja, kezdőknek kitűnő választás lehet. A kitartó Canonos DLSR videósoknak a jövőre megjelenő 6D Mark 2 talán meglepetéssel szolgálhat.https://www.youtube.com/watch?v=z0If-yw2AOI
Specifikációk – Canon EOS M5
Felbontás : 24.2 MP
Szenzor : APS-C
Érzékenység : 100-25600 ISO
Videó : 1080p 60
2016 novemberétől elérhető (kb. 970 USD)
Ami a
Sony-t
illeti, nem érkezett A7 vagy A9, viszont így is elégedetten távozhattak a tokiói cég standjától a látogatók. Az A99 II bejelentésével tovább erősítették az (amúgy sem gyenge) flottájukat. A 42 MegaPixeles, 5 irányú képstabis, 4K-s videó felvételére alkalmas gép a Sony SLT rendszerének csúcsát jelenti. Az Alpha család tíz éves évfordulóját így méltón koronázzák meg.
A Canon videós vonalának koporsójába újabb szöget ver a 4K-s felbontás teljes szenzoros kiolvasás (Canon 5d mk4 – 1.7x croppal képes csak 4k rögzítésre) pixel binning nélkül. Emellett természetesen a Sony kínál S-Log, S-Log2 és S-log3 gammagörbéket is. Plusz 120 frames lassításokat is rögzíthetünk. A hab a tortán természetesen a 4:2:2 es szín-mintavételezés, amivel még több színt/részletet/infót tárol el a felvett videó.
Specifikációk – Sony Alpha ILCA-A99 II
Felbontás : 42.4 MP
Szenzor : 35mm
Érzékenység : 100-25600 ISO (102400-ig kiterjeszthető )
Záridő : 1/ 8000 30fps
Súly : 849g
Videó : 4k
2016 novemberétől elérhető (kb. 3200 USD)
Hatalmas szenzorral érkezett Kölnbe a
FujiFilm
, ami a fullframe-nél 1.7x nagyobb, 43.8×32.9mm-es méreteivel egyértelműen a nagyágyúk (és mozgóképes) irányába mozdítja a GFX 50S-t. Az ilyen érzékelők kedvezőbb jel/zaj aránnyal és tisztább, jobb minőségű képekkel operálnak, mint 35mm-es társaik. A Fuji ezzel az új fejezetet nyit – új szenzor, új optikák és új bajonett.A videó technikai részleteit még homály fedi, de azt már tudni, hogy a gép 4K felbontásban képes majd mozgóképet rögzíteni, észbontó mélységélességgel és részletességgel. A váz 800 grammos súlya egészen csekélynek mondható a hatalmas érzékelő ellenére.
Specifikációk – FujiFilm GFX 50S
Felbontás : 51.4 MP
Szenzor : 43.8×32.9mm
Súly : 800g
Videó : 4k
2017-től elérhető
Soron következő négy kás tükör nélküli trónkövetelőnk az
Olympustól
érkezik. A japán márka jó ideje képviselteti magát a 4/3-os tükör nélküliek világában, de a Panasonic GH sorozata eleddig lenyomta a videósok körében. Az OM széria 4K-s felvételeivel most újra versenybe száll a filmesek kegyeiért. A fenti gépek mellett, ennél is jól fest a 4098-os soros felbontás, ám a videó tömörítési eljárás már hagy némi kívánni valót maga után. Hiába a szuper felbontás, az IPB tömörítésnek köszönhetően mégsem lehet olyan kristálytiszta képünk, mint az 1080-ban rögzített ALL-I-ban tömörített képkockáknak.(Az IPB tömörítés a magas és az alacsony információ tartalmú képek átlagolásával számolja a tömörítést, míg az ALL-I az összes képkockát különállóan, saját hordozott információjuknak megfelelően csomagolja. Ezzel jóval több részletet őrizve meg.)
237 Mb per másodperces data rate-el a 4K-s felvételek egészen jól mutatnak még IPB tömörítésben is, igaz, hogy ekkora adatcsomagot el is kell mentenünk valahova.
Specifikációk – Olympus OM-D
Felbontás : 20.4 MP
Szenzor : 17.4x13mm
Érzékenység : 64-25600 ISO
Videó : max. 4k és UHD
Beépített 5 irányú stabi
Mindenki elégedettségére a
Panasonic
is becheckolt a GH4 utódjával. A GH5 kielégíti mindazon Pana tulajok vágyait, akik a belső 10bites 4:2:2-es 4K-s felvételekre áhítoztak. Azt is csicseregték, hogy 60 frames lassítást is kapunk a 18 Megapixeles érzékelőből. Ami a vásárlás mellett dönthet, az az 1000 dolcsis ár.Specifikációk – Panasonic GH5
Felbontás : 18 MP
Videó : max. 4k 4:2:2 10bit
Mindenki kedvenc akció kamerája, a
GoPro
idén sem hagyott minket új feature nélkül. Megérkezett az eddigi legjobb GoPro, az ötös! Alul találjátok a bemutató videót és a tech specs részt.Specifikációk – GoPro Hero5 Black
Videó/Fotó : max. 4k videó és 12MP fotó
Voice control
Beépített stabilizátor!
Beépítet 2″-es képernyőcske
RAW fotók
Sztereó hangfelvétel
Vízálló mindenféle tok nélkül
Jött a csomagban a kis tesó is, a HERO5 Session, ami a bratyó legjobb tulajdonságaival (4K videó, vízállóság, stb.) érkezik. Kompakt kiadásban, 300 dolláros árral.
Specifikációk – GoPro Hero5 Session
Videó/Fotó : max. 4k videó és 10MP fotó
Beépített stabilizátor!
Vízálló mindenféle tok nélkül.
Ára : 300 USD
A cég legnagyobb dobása idén mégis a Karma, mely mától a stabilizálás légi és földi megfelelőjeként definiálható a GoPronál. Igazából egy menő hátitáskát kapunk, benne drónnal és egy kézi stabilizátorral. A kettő együtt jár (száll) a levegőben, de a terepen kiválóan használható a kézi egység egymagában is. Ahogyan azt már megszokhattunk, millió féle felhasználási lehetőség, felszereltség és csatlakozás közül választhatunk. (A DJI is készül egy frissítéssel, amit heteken belül bejelent.)
Specifikációk – GoPro Karma ( drone )
Videó/Fotó : max. 4k videó és 12MP fotó – GoPro HERO5 Blackkel
Sebesség : 55 km/h
Maximum távolság : 1 km
Maximum magasság : 4,5 km
Súlya : 1006g
Ára : 1100 USD Hero5 -el
Elérhető október 23-tól.
Miután a
Nikonról
még nem esett szó, ezért megragadom az alkalmat, hogy itt megemlítsem. Volt már róla szó, hogy a japánok akciókamerákkal szeretnék megörvendeztetni rajongóikat. A KeyMission 360 ütés és vízálló, 360-as felvételre képes gépei mellé most két kamera csatlakozott. A 4K képes KeyMission 170, ami 170 fokos látószöget biztosít, illetve a KeyMission 80, ami a „lifestyle” 80 fokos szöget fedi le. A GoProk mellett ezeknek a gépeknek sincs szükségük vázra, borításra a víz-por-, vagy fagyállóság elkerülése végett. A 170-es modell, akció kamera lévén 120 frames lassítással és 12 megapixeles 1/2.3″ as érzékelővel, elektromos stabilizációs rendszerrel érkezik.Specifikációk – Nikon KeyMission 170
Videó/Fotó : max. 4k videó és 12MP fotó
Víz-por- és ütésálló
Ára : 400 USD
Elérhető októbertől.
Ez a kamera selfie-stickkel jön! Szóval valószínűleg instant get. Mindemellett 4K-s 360 fokos felvételeket képes készíteni. A képeket 20Megapixeles CMOS szenzorral készíti. Az első optika 155, míg a hátsó 235 fokos látószöggel rendelkezik, így könnyedén váltogathatunk panoráma és 16:9 es felvételek között. Beépített Wi-Fi-vel csatlakoztathatjuk okos eszközünkhöz, beépített mikrofonjai mellett, akár külső egységet is rádughatunk a tökéletes hanghatások elérése érdekében.
Specifikációk – Kodak PIXPRO
Videó/Fotó : max. 4k videó és 27MP körpanorámás fotó
Csepp-por- és ütésálló
Ára : 500 USD
Elérhető 2017 januárjától.
Ezek mellett persze sok-sok újdonságot láthatunk az idei Photokinán, például a Sigma Art sorozatú optikáinak legfrissebb tagjait, de most ennyi fért bele a rapid beszámolómba. Érdekes, hogy felvételben már szinte minden eszköz készen áll a 4K-s felbontásra, ám lejátszásban még bőven az átállás elején járunk. Vajon mennyire tesz jót a szuper felbontás a szakmának? Attól tartok, hogy tovább hígul a videós szcéna az ilyen belépő szintű gépekkel és az egyszerű ügyfélnek a legtöbbször elég lesz a bűvös „négy ká” szócska az elégedettséghez. A 10bites felvétel mindenképpen jó irány, belegondolni is félelmetes, hogy évek múlva minden mozgókép nagyfelbontásban és részletgazdagon lesz visszanézhető minden platformon. Akár 360 fokban is.
Független portfólió építő felület alkotóművészek és a vizuális művészetek iránt érdeklődők részére.
|
Írni, olvasni, fotózni és motorozni szeretek, számolni tudok.
|
Kedvelem a jó kérdéseket. Néha fontosabbak, mint a válaszok.
|
A magazin 2010-ben indult, fiatalokhoz szóló, független kulturális portál.
|
A stílusos élet fontosságának hirdetése.
|
Olvasni jó, a könyvet továbbadni kúl.
|
Mindegy honnan jössz, a lényeg, hogy tudd hová tartasz, és míg odaérsz, légy jobb minden nap.
|
Színész
|
Hegymászó
|
Head of Innovation
|
biztosítóalapító
|
A kisnyugdíjas ahol tud, segít.
|
Kaotikus életet élő, szentimentális motorkerékpár-őrült.
|
Ha pokolra jutsz, legmélyére térj: az már a menny. Mert minden körbe ér.
|
Tizennégyszer láttam a Keresztapa-trilógiát.
|
Stylist
|
Lakberendező
|
Vitorlázó
|
Stylist
|
Szinteld magad a világra, légy magasabb, mint az árja.
|
Az vagy, amit nézel.
|
Hegedűs Ágota
|
Grafikus, belsőépítész.
|
Creative Image Artist
|
Büntetőbíró, majd mindenféle szöveg író.
|
A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. A süti hozzájárulásokat az alábbi menüpontokban kezelheti.