Miért és mikor kezdtél el grafikával – azon belül is termékcsomagolással – foglalkozni?
Mindig elvarázsoltak a szép csomagolások és a különleges nyomtatási eljárással készített könyvborítók. Gimnázium elején másfél év után váltottam angol-francia szakról grafikára. Ott klasszikus rajz- és vizuális nevelést kaptam, belekóstoltam a tervezőgrafikába is, és a fotó mellett a tipográfia lett az új szenvedélyem. Már a MOME-n (Moholy-Nagy Művészeti Egyetem – a szerk.) töltött idő alatt volt alkalmam címkét és dobozt tervezni, ami azóta is a polcokon van. A családomnak és tanáraimnak köszönhetően az évek alatt sokféle nyomdában jártam, ahol megnézhettem és megérthettem a technológiákat és azok határait. Ez sokat segített a későbbi tervezéseimben.
Hogyan talált meg a márka és milyen volt az együttműködés a megrendelővel?
Eszterrel különleges az utunk ebből a szempontból. Gyerekkorunkban egy utcában laktunk. 2020 nyarán megkeresett egy ötlettel, és egy négy órás teraszos beszélgetés végére már formát is öltöttek a Dental Rituals alapjai.
Hogyan határoznád meg, milyen egy jó termékcsomagolás?
Figyelemfelkeltő, jól pozícionált és a célközönségnek kommunikál. Meg persze esztétikus. Szerintem mindennek vannak fokozatai.
Tervezéskor mennyire figyelsz az anyaghasználatra, illetve a környezettudatosságra?
Ma már megjelenik megrendelői és fogyasztói oldalról is a környezettudatosság, és fontos az anyaghasználat. Itthon azonban látszik mindkét oldalról az árérzékenység, így tervezőként mindig mérlegelni kell, és megtalálni azt a megoldást, ami a legtöbb igényt kielégíti.
Melyek a kedvenc saját tervezésű termékcsomagolásaid?
Ha lehet csomagolásnak hívni, akkor a fűzfői klasszikus kishajós füzetek még mindig a szívem csücske. Itt nem csak a „design” változott, hanem a színek redukálásával és a belívek színének megváltoztatásával költséghatékonyabb is lett a gyártás.
Melyik az a hazai márka, akiknek szívesen terveznél termékcsomagolást?
Mindig piszkálja a fantáziámat a közép- és alsókategóriás termékek csomagolása. Míg kézműves sörökből, boroscímkékből sok jó példa található a polcokon, addig egy liszt vagy egy motorolaj márka szerintem több kihívást jelent szakmailag. Kifejezetten szeretem, amikor már van egy felismerhető múltja a terméknek, amihez vissza lehet nyúlni, de a megrendelő elég szabad teret enged, hogy izgalmas és mai végeredmény szülessen. Nekem ilyen lenne például a Szamos, a Balatonszelet, a Győri Édes vagy a Pöttyös.
Melyik az a hazai márka, amelynek imádod a termékeit, de csomagolása frissítésre szorulna? (akár meg is terveznéd)
A Szilasfood bármelyik termékcsaládja.
Melyik az a nemzetközi márka, akiknek szívesen terveznél termékcsomagolást?
Olívaolaj, só, konzerv vagy parfüm, skincare-beauty vonalon bármilyen kisebb indie márkával szívesen dolgoznék együtt.
Melyek a kedvenc hazai gasztrocsomagolásaid?
A Virágbéke méz az egyik legötletesebb csomagolás az elmúlt évekből. De nagy kedvencem volt a (mára már megszűnt – szerk.) Cinq Filles és a Zador is. Szerintem több annyira bevállalós ügyfél kellene mint a KOLORKY vagy a Brew Your Mind.
Melyek a kedvenc nemzetközi gasztrocsomagolásaid?
Az OATLY örök kedvenc évek óta. Nagyon kedvelem a csak tipográfiával megoldott címkéket, mint pl. a Hotel Tango Distillery, a Pirkkalan vagy a Panettoni Pavolucci, de szerethetőek a kedvesebb, tradicionálisabb csomagolások is, mint a Leksands márka termékei. Aki szerintem nagyon szépen űzi a „mindennapi termékek, ízlésesen megoldva” kategóriát az a Chobani.
Mit javasolnál a fiatal tervezőknek, diákoknak, aki most vágnak bele először termékcsomagolás tervezésébe?
Folyamatosan nyitott szemmel kell járni, külföldi utakon végigböngészni az ottani boltok polcait a különleges megoldásokért és inspirációért. Ezeket érdemes nem csak összegyűjteni, hanem elemző gondolkodással is végigvenni. A trendek mellett előtérbe kell helyezni a jó pozícionálást és a célközönség igényeit is – ez szerintem mindenek felett áll. Illetve, mindent mindig ki kell nyomtatni és megnézni valós méretben és formában.
Dolgozol jelenleg valamilyen termékcsomagoláson?
Jelenleg a hat hónapos kislányommal töltöm az időm nagy részét, de a stúdióban így sem állt meg az élet. Habár termékcsomagolás éppen nincs az asztalon, régebbi ügyfelekkel folyamatosan dolgozunk együtt, és remélem, hamarosan egy izgalmas csomagolástervezés is betoppan az ajtón.
Mi a véleményed a STANC könyvről?
Igazán szépen megtervezett és kurált kiadvány lett. Ha visszagondolok az én kezdő éveimre, úgy gondolom, a STANC egy olyan könyv lesz a grafikusok polcán, amit szívesen forgatnak inspiráció gyanánt. Illetve, ha tudatosabb megrendelők is rátalálnak, edukációként és a szakma reprezentációjaként is értelmezhető. Az ehhez hasonló kiadványok formálják a köztudatot, és helyük van a polcon.
A STANC könyv az elmúlt húsz év hazai gasztrocsomagolásait gyűjti össze. Szerinted milyen tematikákkal kellene foglalkozni a következő tervezőművészeti kiadványainkban?
A branding és arculat, a könyvtervezés, vagy akár a weboldal és UX/UI témákból is izgalmas kiadvány lehetne.
Közös munka a megrendelő szemszögéből
Ferenczi Eszter, a csontosodást elősegítő étrend-kiegészítő termékeket gyártó Dental Rituals tulajdonosa így emlékezett vissza a közös munkára:
2020-ban, egy több órás baráti beszélgetést követően gyorsan és gördülékenyen haladt minden. Fanniék, rendkívül precíz munkájának köszönhetem a Dental Rituals magas minőséget képviselő arculatát. Azért választottuk őket, mert már a tanulmányi évek alatt is látszott Fanni rendkívüli tehetsége. Amikor megalapítottam a cégem, számomra egyértelmű volt, hogy elsőként a Dare Studio-t bízom meg a brand és minden hozzá tartozó grafikai munka elkészítésével.
Dare Studio Hivatalos | Facebook | Instagram
Független portfólió építő felület alkotóművészek és a vizuális művészetek iránt érdeklődők részére.
|
Írni, olvasni, fotózni és motorozni szeretek, számolni tudok.
|
Kedvelem a jó kérdéseket. Néha fontosabbak, mint a válaszok.
|
A magazin 2010-ben indult, fiatalokhoz szóló, független kulturális portál.
|
A stílusos élet fontosságának hirdetése.
|
Olvasni jó, a könyvet továbbadni kúl.
|
Mindegy honnan jössz, a lényeg, hogy tudd hová tartasz, és míg odaérsz, légy jobb minden nap.
|
Színész
|
Hegymászó
|
Head of Innovation
|
biztosítóalapító
|
A kisnyugdíjas ahol tud, segít.
|
Kaotikus életet élő, szentimentális motorkerékpár-őrült.
|
Ha pokolra jutsz, legmélyére térj: az már a menny. Mert minden körbe ér.
|
Tizennégyszer láttam a Keresztapa-trilógiát.
|
Stylist
|
Lakberendező
|
Vitorlázó
|
Stylist
|
Szinteld magad a világra, légy magasabb, mint az árja.
|
Az vagy, amit nézel.
|
Hegedűs Ágota
|
Grafikus, belsőépítész.
|
Creative Image Artist
|
Büntetőbíró, majd mindenféle szöveg író.
|
A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. A süti hozzájárulásokat az alábbi menüpontokban kezelheti.