Member of Group ›
Nádasdy Ádám: Milyen nyelv az angol?
Csütörtökönként locsogunk/ fecsegünk az Életről. Meg mindenről.
Török András
Simplicissimus
Olvasni jó, a könyvet továbbadni kúl.

Nádasdy Ádám: Milyen nyelv az angol?

 

Ez a könyv a szerző egyik előző, a magyar nyelvről szóló könyvének párdarabja.

Abban azt a nyelvet taglalta, amelyet minden nap használ, ebben azt, amit csaknem ötven éven át tanított. Vajon melyiket volt könnyebb megírni? Nádasdy Ádámot senkinek nem kell bemutatni – ma már költői, műfordítói, ismeretterjesztői énje elhomályosítja eredeti tanári mivoltát. Pedig évtizedekig volt az ELTE angol tanszékének nagyon népszerű, de egyben nagyon szigorú tanára. Néhány éve ment nyugdíjba professzorként, azóta még többet dolgozik. Nádasdy tudós énje segített kiválasztani a lényeges dolgokat, azokat tömören elmondani, a költői véna pedig a szellemes példákért, a memoáríró pedig a vicces, saját életéből vett történetmorzsákért felel.

Jó nehéz lehetett elképzelni az ideális olvasót…

Az előszóban erről ez áll:
„Ez a könyv nem angol nyelvkönyv, inkább afféle tájleírás az angol nyelv hegy-völgyeiről, szépségeiről és különcségeiről. Olyan olvasót képzeltem magam elé, aki közepesen tud angolul (legalábbis olvasni), ezért nem minden példát fordítok le. De reményeim szerint a mű számos részletét a kezdők, az angollal most ismerkedők is haszonnal olvashatják, másfelől talán a jól tudóknak is tud újat, érdekeset mondani.”

Vagyis ezt a könyvet minden magyar anyanyelvűnek szánta a szerző és a kiadó. Jó lenne, ha most meg tudnám mondani, hogy melyek a kedvenc fejezeteim, de ezt képtelen vagyok eldönteni. A szerző megtisztelt azzal, hogy a kéziratot megmutatta nekem, és kikérte tanácsaimat. (Nem mindet fogadta meg.) Már a kéziratban elbűvölt a nehezebb és könnyebb részek hullámzása, én ebben is a tanárt látom, aki ügyel arra, hogy a mondandója befogadható legyen.

Azt javaslom minden olvasónak, legyen bármilyen csábító is a táblázatok átugrása, ne tegyenek ilyet.

Ha alaposan olvassuk el a könyvet, akkor belekóstolhatunk a nyelvtudomány művelőinek életébe. Az pedig az egyik legérdekesebb, kentaur típusú stúdium: félig természettudomány, félig társadalomtudomány. Köztudomású, hogy Nádasdy vagy egy évtizede, családi okból félig Angliában él. Ezt a könyvben is jól kamatoztatja. Izgalmas, mai, jártában-keltében ellesett példákkal tűzdelte meg könyvét. Hogyan értette félre egy skót kislány a tanítónő kérdését, hogyan kérdezte meg a kamionos az autósztráda mentén álló étteremben, hogy behozhatja-e a saját ennivalóját. Okos, változatos, szellemes és egyben tudós könyv. Igaza van az előszónak: mindenkinek ajánlható.

De azért számítsunk arra, hogy megdolgoztatja elménket. (Apropó elme: a mellékletbe bemásoltunk egy érdekes részt, amely a lélek és elme szavak angol megfelelőiről szól, azoknak, akik jól tudnak angolul.) A szerző egyáltalán nem árul zsákbamacskát:

„Lehet, hogy az elején a nyelvtani fejezetek nehéznek vagy száraznak tűnnek – aki így érzi, kezdheti a végéről olvasni a könyvet, ott könnyebb dolgok vannak. Mit tegyek: a nyelv bonyolult dolog, és persze ezért izgalmas.”

(Corvina, 2024, 217 o., ára 3990 Ft.)

Török András művelődéstörténészt 17 éve ismerem. András volt már: műfordító, tipográfus, angoltanár, kulturálisminiszter-helyettes, a Mai Manó Ház és a Summa Artium alapító igazgatója, az NKA (Nemzeti Kulturális Alap) elnöke és most (többek között) ő a Fortepan önkéntes menedzsere.

2018 és 2019 között remek könyvajánlóit ezen a felületen is publikálta, ezt a gyakorlatot elevenítjük fel blogfolyamunk csütörtöki napjain 2023/24-ben. (Tényleg páratlan Budapest útikönyvéről itt olvashattok.) A 2010-ben András által indított Vademecum Könyvklub tagjai egy kulturális ajánló hírlevél mellett havonta egy könyvet is kapnak, a hírlevélíró gondos választása szerint. E klub 2017 januártól rendszeres író-olvasó találkozókkal és más különleges művészeti eseményekkel bővült, a még több élmény érdekében. Jelentkezni a Könyvklub titkáránál, Kajta Barbaránál lehet: titkarsag@summa-artium.hu, +36 1 318 3938. A B42 kóddal 4.2% kedvezménnyel vásárolható meg a klubtagság, melynek magam is lelkes résztvevője vagyok. Mindenkinek szívből ajánlom! (Blogger42, a szerkesztő.)

Csapat

 ArtHungry
arthungry.com
Független portfólió építő felület alkotóművészek és a vizuális művészetek iránt érdeklődők részére.
Kutvölgyi Pál
Blogger42
Írni, olvasni, fotózni és motorozni szeretek, számolni tudok.
 Marvin
Marvin Says
Kedvelem a jó kérdéseket. Néha fontosabbak, mint a válaszok.
 PHENOM
phenom.hu
A magazin 2010-ben indult, fiatalokhoz szóló, független kulturális portál.
Schiffer Miklós
Schiffer Style
A stílusos élet fontosságának hirdetése.
Török András
Simplicissimus
Olvasni jó, a könyvet továbbadni kúl.
Korábbi vendégíróink
Balázsi Dia & Peti 
My Little Melbourne Family
Mindegy honnan jössz, a lényeg, hogy tudd hová tartasz, és míg odaérsz, légy jobb minden nap.
 Ernyey Béla
Ernyey Béla
Színész
 Erőss Zsolt
Eross Zsolt
Hegymászó
 Fabricius Gábor
Fabricius Gabor
Head of Innovation
 Dr. Farkas András
Farkas András
biztosítóalapító
Gecser Ottó
gecserotto
A kisnyugdíjas ahol tud, segít.
Guld Péter
GuldPeter
Kaotikus életet élő, szentimentális motorkerékpár-őrült.
Hoffmann Petra
Petra
Ha pokolra jutsz, legmélyére térj: az már a menny. Mert minden körbe ér.
Kertész Bálint
Videographer @ 42BIT
Tizennégyszer láttam a Keresztapa-trilógiát.
 Lakatos Márk
Lakatos Mark
Stylist
 Lang Viktória
Lang Viktoria
Lakberendező
 Litkey Farkas
Litkey Farkas
Vitorlázó
Mei Mei
Mei Mei
Stylist
Obersovszky Gyula
Magánzó
Szinteld magad a világra, légy magasabb, mint az árja.
Trunkó Bence
Shadowriter
Az vagy, amit nézel.
Pályázott vendégíróink
Hegedűs Ágota
hegedusagota
Hegedűs Ágota
Somogyi Richard
somogyirichard
Grafikus, belsőépítész.
Tóth Olivér
totholiver
Creative Image Artist
Vécsei Rita Andrea
vecseiritaandrea
Büntetőbíró, majd mindenféle szöveg író.
 
Smile
Culture
Shop
Photo
Video
Ride
Art