Anya örül Apa örül

Bang & Olufsen BeoLab15 és BeoLab 16
Az idei év legnagyobb és legjobban várt elektronikai bemutatója a CES (Consumer Electronics Show) volt Los Angeles városában. Minden ismert gyártó, illetve multi jelen volt és természetesen megmutatták magukat azok is, akik újként akarnak egy szeletet ebből az óriási tortából. A legtöbbet említett kifejezések: 4K, 8K, amely technikák a televíziózási szokásainkat igyekszenek forradalmasítani, pontosabban a televíziózás élményét kívánják megduplázni vagy akár megnégyszerezni. Halkan kérdezem, hogy minek? Egyszerűen nem lehet minden évben forradalom, már csak azért sem, mert súlyát, rangját veszti a szakma. Nem hiszem, hogy bennünk, fogyasztókban fogalmazódna meg az igény, hogy de jó is lenne ha a kedvenc sorozatom képkockáinak pixelszáma 8.294.400 lenne! Köszönöm nem! Nincs erre valós szükségem, szükségünk, hiszen ennek a felével is sokszor nehezen birkózunk meg. Nincs olyan jelforrás, amivel ki tudnám élvezni ezt a fantasztikus képességet. Persze találkozunk 1-1 demó anyaggal, ami 2-3 percre ámulatba ejt, de távoli utópisztikus jövőnek tűnik, hogy bármilyen műsor vagy film elérhető legyen ekkora felbontásban.
Ami viszont tetszett, hogy a Bang & Olufsen is megtartotta saját bemutatójával egybekötött sajtótájékoztatóját az angyalok városában, de nem állt be a sorba, nem próbált szemfényvesztőként kápráztatni, akár becsukott szemmel is élvezhető lett volna előadásuk. A prezentáción leleplezték újdonságukat, ami egy falba építhető hangsugárzó szett. Mondanám, hogy ez még önmagában kevés, ha azonban a mellékelt fotókra is vetünk egy pillantást, mindjárt érthetőbbé válik az újdonság mibenléte.
-

- Bang & Olufsen BeoLab15 és BeoLab 16
-

- Bang & Olufsen BeoLab15 és BeoLab 16
-

- Bang & Olufsen BeoLab15 és BeoLab 16
-

- Bang & Olufsen BeoLab15 és BeoLab 16
-

- Bang & Olufsen BeoLab15 és BeoLab 16
-

- Bang & Olufsen BeoLab15 és BeoLab 16
Süllyesztett hangsugárzó idáig is volt a dán gyártó palettáján, ami kiválóan működött teraszokon, fürdőszobákban, folyosókon, egyszóval bárhol, ahol a zenével éppen aktuális hangulatunkat akarjuk kifejezni. Olyan rejtett szett, ami bátran elhelyezhető a nappalinkban, hálószobánkban, egyszóval olyan életterekben, ahol fontos a „jó cucc”, eddig nem létezett. A különálló karikák megteszik hatásukat, közel 500 Watt zenei teljesítmény és ugyan sztereó hangzásról van szó, mégis három hangsugárzóval válik teljessé a rendszer. Két db. BeoLab 15 fantázianevű hangsugárzó gondoskodik a magas és közép hangokról, míg a BeoLab 16-os, egy jóval nagyobb átmérőjű karika, a mély hangokért felel, gyakorlatilag egy 2.1-es falba süllyeszthető rendszerrel van dolgunk.

Bang & Olufsen BeoLab15 és BeoLab 16
Diszkréten simulnak a fal síkjába a csodálatosan megmunkált alumínium karikák. Mindenki boldog: anya annak örül, hogy a hangsugárzók végre nem foglalnak helyet és szinte egyáltalán nem is látszódnak, apa meg annak örül, hogy vannak hangsugárzók és annak is nagyon örül, hogy anya örül. Majd egyikük bekapcsolja a szettet, ekkor kezdődik a varázslat: megszólalnak a hangsugárzók és egyúttal életre is kelnek, felveszik az előre beállított pozíciójukat, kicsit elhagyják a fal síkját és igyekeznek a legoptimálisabb szögben sugározni a hangokat, fantasztikus! Kikapcsoláskor természetesen ugyanez a folyamat játszódik le csak fordítva, a beépített motorok visszafelé mozgatják a hangsugárzókat, míg azok újra el nem érik a fal síkját. Valószínűleg ezzel a lehetőséggel el fogunk játszani egy darabig, mire elérünk oda, hogy csak a zenére figyeljünk. A koncepció olyannyira gyártás közeli állapotban van, hogy februártól a teljes szett megtekinthető, meghallgatható a Bang & Olufsen budapesti bemutatótermében.