Member of Group ›
Ablonczy Balázs: Az utolsó nyár – Magyarország, 1944
Csütörtökönként locsogunk/ fecsegünk az Életről. Meg mindenről.
Török András
Simplicissimus
Olvasni jó, a könyvet továbbadni kúl.

Ablonczy Balázs: Az utolsó nyár – Magyarország, 1944

 

Az elmúlt 60-80 évben sok történelmi szakmunka köszönhette a sikerét annak, hogy újszerű módon közelment a történtekhez, és ily módon fel is fedezett valami addig ismeretlen dolgot.

Az ilyen módszerű könyvek szerzői közül azok a történészek, akik képesek voltak színesen és személyesen írni, általában sikerre voltak ítélve. Szeretem a Jaffa Kiadó Modern Magyar Történelem sorozatát (szerkesztői Ablonczy Balázs és Müller Rolf). A sorozat keretében kiadott művek egytől-egyig rövid, tömör összefoglalásai egy-egy témának, általában nagyrészt új források feltárásával. Külleme alapján is felismerhetők e könyvek: mindegyik címlapján egy utólag színezett Fortepan kép látható.

Már lelkesedtünk a sorozat néhány darabjáért. De ezek közül is kirí ez a könyv, mert az utószóban kimond valami alapvetően újat, amit eddig nem olvastam mástól. Időkezelése is nagyon eredeti. A címben az 1944-es év tárgyalását ígéri, de szorosan véve csak a nyárral kíván foglalkozni. A június 1-jén induló könyvhét és augusztus 27 közötti időszakkal. Ez utóbbi napon foglalta el a Vörös Hadsereg az első magyar települést, a visszacsatolt területen lévő Sósmezőt (400 fős község, Háromszék vármegye kézdi járásában).

Szerencsére a szerző nem tartja be ígéretét.

Hiszen fő forrásai az egykorú naplók. Íróik addigi életét a szerző visszamenőleg mindig felskicceli, és ha túlélték a háborút, utóéletüket is megismerhetjük. Az is mozgalmassá teszi a könyvet, hogy a nyolc igazi fejezetben a szerző mindig újrakezdi a kronológiát. Vagyis nem egyetlen históriát mesél el, hanem nyolc vezető mentén vagy százat. A könyv élvezeti értékét nagyban emeli a személyes hangnem is. Ablonczy néha szinte szépírói erényeket csillogtat. A Mozgásban című (7.) fejezetben szerepel ez a bekezdészáró mondat:

„1944 késő tavaszának-nyarának egyik alapzaja, legalábbis a fővárosban, a folyosói kőlapokon végighúzott bőröndök kattogása, bútorok döndülése, kosarak percegése és a lift utáni kiabálás lett.” (136. o.).

Fotó: Farkas Norbert

Vagy amikor a szerző az 1942-ben bevezetett begyűjtési rendszert próbálja összefoglalni, nem fogja vissza magát:

„A rendszer alapvetően egy pontrendszerre (búzaegységekre) és a szántóterületek kataszteri tiszta jövedelmére épült, bonyolultságában valahol félúton a Finnegan ébredése és a családi adókedvezmény igénylőlapjai között.” (159. o.)

Az 1944-es év a magyar történelemnek egyik tragikus eseményekben bővelkedő, tagadhatatlan mélypontja volt. Ezt a közismert tényt a szerző egészen közelről mutatja meg, a német megszállás után még mindig tűrhetően működő államapparátus működési mechanizmusain keresztül. A könyv témája nem a zsidóság elleni rémtettekre fókuszál, de a Konc című harmadik fejezet azt mutatja be, hogy mit kezd az állam a hátrahagyott javakkal, és miként veti rá magát a lakosság az elhagyott ingatlanokra és tárgyakra, és mennyire kevéssé képes már az állam uralni ezt a folyamatot (vagyis deklarált céljait beteljesíteni).

Az egyik fontos és terjedelmes fejezet a légoltalom szervezését, mint államigazgatási feladatot mutatja be, az állami ügyködést a visszaemlékezésekkel egybevetve. Amely persze nem lehetett sikeres a szövetségesek légi túlerejével szemben. A könyv sokat foglalkozik a sajtóviszonyok átrendezésével, a minőségi sajtó eltüntetésével, az új lapok és az átalakított rádió pusztító propaganda hazugságaival, mindig higgadtan, a korabeli feljegyzések idézésével.

Talán nem csak az én figyelmemet kerülték el az év egyes színházi fejleményei, például az, hogy a vérdilettáns Kádár Lajos Ártatlanokcímű antiszemita darabját (amit állítólag három nap alatt írt, s amelyet Ablonczy röviden, higgadtan össze is foglal), amelyet falvakban játszottak, agymosási céllal, 1944 június 16-án, némileg átdolgozva, a Madách Színházban is bemutatták. Decemberig összesen több, mint száz alkalommal került színpadra, ha a délelőtti előadásokat és a kultúrházi fellépéseket is beszámítjuk.

Az Epilógusban (10. Fejezet) a szerző végül rátér arra, amit könyve nagy újdonságának érzek, mint az újabb történelmi munkák igényes amatőr olvasója. Ablonczy elmondja, hogy a klasszikus liberalizmus képviselőinek 1918 után esélyük sem volt a hatalom közelébe jutni, de 1944 szélsőjobboldali politikusai gondolatban még mindig a liberalizmus ellen hadakoztak, mikor pedig már minden hatalom az övék volt.

„Új, totális eszmék jöttek, kételyek, viták és rejtekutak nélkül. Már ott készülődött az egypártrendszer, a beszolgáltatás, az államosítás és a kisajátítás, az emberi rosszindulat minél tökéletesebb állami kihasználása. 1944 volt az egyetlen sikeres magyar modernizációs eszme, a szabadelvűség kimúlásának nyara.”

Fontos, érdekes, új forrásokra építő, jó svádájú könyv született, amely mellékesen nagy lépés lehet a közös múlttal közösen elszámoló egységes magyar nemzet újjáépítése felé.

(Jaffa Kiadó, 2024. Borítóterv: Hegyi Péter. Borítófotó: Fortepan, Botár Andrea. Térképek: Sebők László. 247 o., ára 4999 Ft.)

Török András művelődéstörténészt 17 éve ismerem. András volt már: műfordító, tipográfus, angoltanár, kulturálisminiszter-helyettes, a Mai Manó Ház és a Summa Artium alapító igazgatója, az NKA (Nemzeti Kulturális Alap) elnöke és most (többek között) ő a Fortepan önkéntes menedzsere.

2018 és 2019 között remek könyvajánlóit ezen a felületen is publikálta, ezt a gyakorlatot elevenítjük fel blogfolyamunk csütörtöki napjain 2023/24-ben. (Tényleg páratlan Budapest útikönyvéről itt olvashattok.) A 2010-ben András által indított Vademecum Könyvklub tagjai egy kulturális ajánló hírlevél mellett havonta egy könyvet is kapnak, a hírlevélíró gondos választása szerint. E klub 2017 januártól rendszeres író-olvasó találkozókkal és más különleges művészeti eseményekkel bővült, a még több élmény érdekében. Jelentkezni a Könyvklub titkáránál, Kajta Barbaránál lehet: titkarsag@summa-artium.hu, +36 1 318 3938. A B42 kóddal 4.2% kedvezménnyel vásárolható meg a klubtagság, melynek magam is lelkes résztvevője vagyok. Mindenkinek szívből ajánlom! (Blogger42, a szerkesztő.)

Csapat

 ArtHungry
arthungry.com
Független portfólió építő felület alkotóművészek és a vizuális művészetek iránt érdeklődők részére.
Kutvölgyi Pál
Blogger42
Írni, olvasni, fotózni és motorozni szeretek, számolni tudok.
 Marvin
Marvin Says
Kedvelem a jó kérdéseket. Néha fontosabbak, mint a válaszok.
 PHENOM
phenom.hu
A magazin 2010-ben indult, fiatalokhoz szóló, független kulturális portál.
Schiffer Miklós
Schiffer Style
A stílusos élet fontosságának hirdetése.
Török András
Simplicissimus
Olvasni jó, a könyvet továbbadni kúl.
Korábbi vendégíróink
Balázsi Dia & Peti 
My Little Melbourne Family
Mindegy honnan jössz, a lényeg, hogy tudd hová tartasz, és míg odaérsz, légy jobb minden nap.
 Ernyey Béla
Ernyey Béla
Színész
 Erőss Zsolt
Eross Zsolt
Hegymászó
 Fabricius Gábor
Fabricius Gabor
Head of Innovation
 Dr. Farkas András
Farkas András
biztosítóalapító
Gecser Ottó
gecserotto
A kisnyugdíjas ahol tud, segít.
Guld Péter
GuldPeter
Kaotikus életet élő, szentimentális motorkerékpár-őrült.
Hoffmann Petra
Petra
Ha pokolra jutsz, legmélyére térj: az már a menny. Mert minden körbe ér.
Kertész Bálint
Videographer @ 42BIT
Tizennégyszer láttam a Keresztapa-trilógiát.
 Lakatos Márk
Lakatos Mark
Stylist
 Lang Viktória
Lang Viktoria
Lakberendező
 Litkey Farkas
Litkey Farkas
Vitorlázó
Mei Mei
Mei Mei
Stylist
Obersovszky Gyula
Magánzó
Szinteld magad a világra, légy magasabb, mint az árja.
Trunkó Bence
Shadowriter
Az vagy, amit nézel.
Pályázott vendégíróink
Hegedűs Ágota
hegedusagota
Hegedűs Ágota
Somogyi Richard
somogyirichard
Grafikus, belsőépítész.
Tóth Olivér
totholiver
Creative Image Artist
Vécsei Rita Andrea
vecseiritaandrea
Büntetőbíró, majd mindenféle szöveg író.
 
Smile
Culture
Shop
Photo
Video
Ride
Art