Marilyn Monroe hatvan évvel halála után még mindig korunk egyik legnagyobb kulturális ikonja, és leggazdagabb elhunyt híressége.
Rajongás és csodálat övezi a művészetben, reklámértéke előtt „tiszteleg” a kapitalizmus. Életét bemutató, vagy inkább inspirálta filmek tömkelege lassan vetekszik a Jane Austen filmadaptációk számával. Előbbiek táborát erősíti a legújabb Blonde (Szöszi) című film, aminél Marilyn és az őt alakító Ana de Armas is mérföldekkel jobbat érdemelt volna.
Figyelem, spoiler gazdag kritika következik, elrettentő céllal.
Az elmúlt években ontja magából a filmipar a különböző életrajzi filmeket, melyeket a közönség imád, az igény egyre nő. A hatalmas sikerű Én,Tonya (2017), Bohém Rapszódia (2018), Spencer (2021), és Elvis (2022) után már csak idő kérdése volt az újabb Marilyn Monroe életet feldolgozó film. Szerencsére a legenda ennek már nem lehetett szemtanúja.
Az Andrew Dominik által rendezett Blonde című dráma kapott hideget, meleget igaz a pozitívumok leginkább a legendás színésznő (által inspirált) karaktert alakító Ana de Armasnak járnak. A közel három órás noir jelenetekkel színezett szoftpornó ahelyett, hogy emléket állítana Monroe-nak hű marad Hollywood hiperszexualizáló nézőpontjához. A The New York Times egyenesen a legújabb Marilynt kihasználó nekrofil szórakoztató műsorként jellemzi, teljesen jogosan. A rendező mintha a botrányos beszélő CGI magzattal – ami tényleg inkább gagyi és nevetséges, mint megrázó –, és a vaginanézőponttal (kétszer is!) Próbálná elterelni a néző figyelmét felszínességéről és hiteltelenségéről.
Először is szeretném letisztázni, hogy egy fiktív életrajzi történetet mutat be felelőtlenül etikátlanul a film, tehát aki Monroe életére kíváncsi jobban jár egy részletes biográfia elolvasásával vagy alapos dokumentumfilmmel. Ugyanis a film alapja Joyce Carol Oates azonos című regénye – amit már 2001-ben vászonra vittek, – melyben a fikció erősen keveredik a valósággal. Ezt az írónő maga is hangsúlyozta. Tovább színezve a történetet, bár nem minden kitaláció, de a reális elemek sem tűnnek túl megbízhatónak, ennek fényében.
A gyermek Norma Jeane Mortenson hánytatott gyerekkorával nyit a film; mentális beteg anyja egyedül nevelte, megpróbálja vízbe fojtani, majd árvaházba kerül. Innen ugrunk hatalmasat, már a meghallgatásra és színész iskolába járó feltörekvő színésznőből filmcsillaggá váló színésznő fiktív szerelmi életét követhetjük egészen haláláig. Fabrikált poliámor kapcsolattal, és infantilizmusba hajló hardcore apakomplexussal, még több szexszel kiegészítve, munkamorálját és tehetségét teljesen mellőzve. Ha egy mondatban kéne összegeznem:
Három órás válogatás boldogságot nem ismerő, kiszolgáltatott Norma Jean és Marilyn legrosszabb pillanataiból, aki csak férfiak mellett nem érezte magát halálra ítéltnek.
Abszolút Dominik elképzelése kerekedik felül a valóságon, aki erős személyiségnek tartotta, de nem a sikerre született színésznőnek, hanem aki a saját életét akarta tönkre tenni majd eldobni. Marilyn Monroe szimbólumának és öngyilkosságának jelentését akarta feltárni, ehelyett egy mentálisan és fizikailag is bántalmazott nő hatásvadász kihasználása és tárgyiasítása mellett tette le a voksát.
A Norma Jeane találóbb cím lenne, mivel a középpontba az alterego és a magánember Norma Jean összeférhetetlen kettőssége kerül. Marilyn Monroe a Blonde-ban egy ráerőszakolt szexszimbólum szerep. A valóságban viszont már 8 évesen színésznői babérokra szeretett volna törni, és már 18 évesen tudatosan építette karrierjét. Már gyerekként a filmek megszállottja volt, melyek szebb jövőt ígértek, arról fantáziált, hogy ismeretlen apja nem más mint „Hollywood Királya”, Clark Gabel. Nagy példaképként tekintett az első platina ikonra, Jean Hallow-ra, akiről még modellként ikonikus frizuráját is inspirálta a szőke bombázó személyiség mellett.
Számomra a legérthetetlenebb rész az fetisizáló poliámor háromszög Norma Jeane , Charlie Chaplin Jr., (Xavier Samuel) és Eddy G. Robinson Jr. (Evan Williams) között.
Erre az erőltetetten mai kapcsolatot semmi sem támasztja alá. Chaplin Jr.-ral valóban randiztak rövid ideig, erről a színész fia ír 1960-as önéletrajzában (My Father, Charlie Chaplin), viszont Robinsonnal aligha lehettek ismerősnél többek. Még az idősík sem stimmel, Chaplin Jr. valójában hat évvel Monroe után halt meg, így a férfi halála is csak egy fabrikált tragédia a filmben a változatosság kedvéért. Ráadásul a két, híres apa árnyékába szorult színészpalánta sem mutat sok empátiát Norma Jean iránt, szexuálisan teljesen kihasználják a lány érzelmi kötődését, bármennyire is szeretné a film másnak mutatni.
Ez a hármas viszony vezet az első abortuszához. A másodikat pedig Kennedy elnökkel – akit szintén indokolatlanul a repülőről egy szállodai szobába vonszolt Marilyn telefonálás közben elégít ki orálisan – folytatott viszonya során kényszerítik rá. A rendezői orvosi-biológiai érdeklődése csak a színésznő méhszájáig terjed, a nagyon is valós endometriózis, ami a Monroe két vetélését is okozta már nem ütötte meg a mércét. Ráadásul semmilyen írásos dokumentum nem támasztja alá, hogy valaha is lett volna abortusza a színésznőnek, de stúdiók előszeretettel rendelték el a terhesség megszakítást, ha így elveszítette volna valamelyik milliódolláros csillagát. Amikor Judy Garland teherbe esett első férjétől, David Rose-tól, az anyja és a stúdió együtt szervezte meg az abortuszt.
Az anyja és a nagyhatalmú producerektől megfélemlítve Garlandnak nem volt beleszólása.
Monroe valóban komoly lelki traumákat szenvedett gyerekkorától kezdve, nem véletlenül járt pszichiáterhez, aki egyébként rátalált a holttestére, jelentős vagyont is hagyott rá. Ahogy a többi hollywoodi sztár, ő is gyötrelemmel fizetett a csillogásért, a Blonde viszont ezt kisarkítva állítja be döntésképtelen örök áldozatként, akire rá kényszerítették a szőke bombázó alteregót. Tulajdonképpen teljesen nélkülözi tudatos karakter és karrierépítését, megkapó személyiségét, humorát, ami őt azzá az ikonná tette, akinek a mai napig számít.
Független portfólió építő felület alkotóművészek és a vizuális művészetek iránt érdeklődők részére.
|
Írni, olvasni, fotózni és motorozni szeretek, számolni tudok.
|
Kedvelem a jó kérdéseket. Néha fontosabbak, mint a válaszok.
|
A magazin 2010-ben indult, fiatalokhoz szóló, független kulturális portál.
|
A stílusos élet fontosságának hirdetése.
|
Olvasni jó, a könyvet továbbadni kúl.
|
Mindegy honnan jössz, a lényeg, hogy tudd hová tartasz, és míg odaérsz, légy jobb minden nap.
|
Színész
|
Hegymászó
|
Head of Innovation
|
biztosítóalapító
|
A kisnyugdíjas ahol tud, segít.
|
Kaotikus életet élő, szentimentális motorkerékpár-őrült.
|
Ha pokolra jutsz, legmélyére térj: az már a menny. Mert minden körbe ér.
|
Tizennégyszer láttam a Keresztapa-trilógiát.
|
Stylist
|
Lakberendező
|
Vitorlázó
|
Stylist
|
Szinteld magad a világra, légy magasabb, mint az árja.
|
Az vagy, amit nézel.
|
Hegedűs Ágota
|
Grafikus, belsőépítész.
|
Creative Image Artist
|
Büntetőbíró, majd mindenféle szöveg író.
|
A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. A süti hozzájárulásokat az alábbi menüpontokban kezelheti.